Dawid Góra: Polka wygrała nie tylko z rywalką [OPINIA]

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / LUKAS KABON / Na zdjęciu: Iga Świątek
PAP/EPA / LUKAS KABON / Na zdjęciu: Iga Świątek
zdjęcie autora artykułu

Przeziębienie i niezła dyspozycja rywalki nie są w stanie wybić Igi z rytmu. Od początku drugiego seta wydawać się mogło, że wszystko odwraca się przeciwko Świątek. A mimo tego Polka wygrała. Nie tylko z Jekateriną Aleksandrową.

W tym artykule dowiesz się o:

Początek meczu to niewielkie rozproszenie Igi. Dźwięki spoza kortu nie pozwalały na porządne skupienie. To pobrzękiwanie naczyń, to nagle dźwięk jakiejś syreny (?), to polscy kibice, którzy, chcąc dobrze, jednak utrudniali koncentrację - tak Polki, jak i Rosjanki.

Mimo tego Iga z niezwykłą techniczną pieczołowitością podchodziła do gry przez cały mecz. Lekki naskok zaraz po każdym serwisie rywalki, charakterystyczne dla Igi (mikro)podskoki zwiększające dynamizm i w wielu przypadkach do bólu dokładne piłki. Łatwo nie było, ale trudno się dziwić. Dla Igi turniej w Ostrawie stoi nie tylko pod znakiem tenisa. Również pod znakiem drobnej, ale uporczywej choroby.

Sama mówiła, że to nic wielkiego, ale przeziębienie dało się zauważyć na korcie. Polka co chwilę schodziła na bok, aby nie tylko wytrzeć ciało ręcznikiem, ale także wysiąkać nos. Jeśli przeziębienie utrudnia wykonywanie codziennych czynności, wyobraźmy sobie, jak musi mącić wysiłek fizyczny i to na tak wysokim poziomie sportowym.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: "będę tęsknić". Kto tak powiedział do Federera?

Mimo tego Iga podjęła walkę. Nie chciała wycofać się z rywalizacji przed spotkaniem. Zresztą to jak zależało jej na zwycięstwie, było widać po okrzykach, które kierowała często w stronę psycholog Darii Abramowicz oraz swojego taty Tomasza Świątka. I właśnie to zaangażowanie w mecz pozwoliło wyjść z kryzysu w drugim secie. Polka wniosła się na swoje wyżyny, których granice określała choroba, i wygrała (7:6[5], 2:6, 6:4) na przekór okolicznościom. Także mimo naprawdę wysokiej formy rywalki. Może Rosjanka nie pokazała spektakularnego tenisa, ale bywała do znudzenia skuteczna i konsekwentna.

Pomogła polska publiczność, która niezwykle żywiołowo kibicowała Idze. Nawet przy małych błędach rywalki, po których nasza tenisistka zdobywała punkt, reakcją był krzyk rodem ze stadionu piłkarskiego. W sensie decybeli - nie kultury. Polscy kibice w piękny sposób sprawili, że tego dnia ostrawska hala była polską areną.

Choć należało się też małe upomnienie. Iga sama mówiąc głośno do mikrofonu poprosiła o ciszę przed serwisami - z szacunku do obu tenisistek. Sama Iga, choć co jakiś czas przerywała serwisy, aby zaczekać na ciszę, nie wykonywała żadnych gestów w stronę publiczności. Zdaje sobie sprawę z tego, że to dzięki kibicom z Polski w Czechach może się czuć jakby grała na własnym obiekcie.

W niedzielę o godzinie 14.30 finał. Polka zagra z Czeszką Barborą Krejcikovą. Rywalką szczególnie trudną, choćby ze względu na miejsce rozgrywania turnieju. Nie mam jednak większych wątpliwości, że większy doping na czeskiej hali w Ostravar Arenie będzie mieć Polka. Oby tylko fani nie skandowali imienia naszej reprezentantki zaraz przed serwisami. To naprawdę rozprasza. No i oby zdrowie pozwoliło przystąpić do meczu z pełnią sił.

Dawid Góra z Ostrawy

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Iga Świątek wygra turniej w Ostrawie?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (20)
avatar
Iza Badecka
9.10.2022
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Z jakiej racji "rosjanka" Jekaterina Aleksandrowa zagrała w Ostrwie! Faszystowska/barbarzyńska rosja i jej zawodnicy powinna być wykluczeni ze wszystkich rozgrywek sportowych z życia Czytaj całość
avatar
Grześ 1000
9.10.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Kultura tenisa polega na tym, że siedzą tam snoby, jest cicho i nudno, bo na mecze kobiet przychodzi mało ludzi. Mimo to, tenisiści zarabiają olbrzymie pieniądze, co ma mało wspólnego z rachunk Czytaj całość
avatar
Krakowiak
9.10.2022
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Co Ty gościu wypisujesz- Iga była na maksa wkurzona jak zaraz po meczu, przerywając wywiad po angielsku, wypaliła do kibiców żeby się tak nie zachowywali jak na "polskiej kopanej"?!! Czytaj całość
avatar
fannovaka
8.10.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Iga rzeczywiscie miala katar i zaczerwieniony nos czyli jutro tez chyba bedzie ciezka przeprawa  
avatar
Krzysztof Uściński
8.10.2022
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
"polscy kibice, którzy, chcąc dobrze..." - oj Góra, wyrżnij tym łysym łbem o ścianę: niesportowy doping to dla ciebie rzecz godna pochwały, baranie?