Faworytka nie zdobędzie tytułu. Chinka gra dalej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Flaviu Buboi / Na zdjęciu: Anhelina Kalinina
Getty Images / Flaviu Buboi / Na zdjęciu: Anhelina Kalinina

Rozstawiona z numerem drugim Anhelina Kalinina nie awansowała do półfinału turnieju WTA 250 w Kluż-Napoce. Ukraińska tenisistka uległa w trzech setach Annie Blinkowej. W kolejnej rundzie jest Chinka Xiyu Wang.

W piątek w Kluż-Napoce zostały rozegrane ćwierćfinały. W jednym z nich doszło do sporej niespodzianki. Anhelina Kalinina (WTA 45) przegrała 7:6(7), 1:6, 3:6 z Anną Blinkową (WTA 138). W pierwszym secie Ukrainka prowadziła 5:3, ale zakończyła go dopiero w tie breaku. Wykorzystała szóstą piłkę setową. W dwóch kolejnych partiach oddała podanie cztery razy.

Mecz trwał dwie godziny i 37 minut. Blinkowa obroniła sześć z ośmiu break pointów i wykorzystała sześć z 13 szans na przełamanie. Podwyższyła na 5-0 bilans spotkań z Kalininą. Tenisistki te zmierzyły się po raz pierwszy od 2019 roku, gdy trafiły na siebie w kwalifikacjach do Rolanda Garrosa.

Xiyu Wang (WTA 59) wygrała 6:1, 7:6(5) z Nurią Parrizas-Diaz (WTA 75). W drugim secie Chinka wróciła ze stanu 2:5. W 10. gemie obroniła piłkę setową. W tie breaku od 0-2 zdobyła siedem z dziewięciu kolejnych punktów. W ciągu 93 minut uzyskała siedem przełamań.

Anastazja Potapowa (WTA 48) pokonała 7:5, 3:6, 6:1 Annę Bondar (WTA 62). W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu tenisistka z Chimek popełniła osiem podwójnych błędów, ale też obroniła 14 z 17 break pointów. Wykorzystała pięć z 12 szans na przełamanie. Zdobyła 45 z 58 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W półfinale zmierzy się z Blinkową.

Jasmine Paolini (WTA 78) zwyciężyła 7:5, 7:5 Jule Niemeier (WTA 74). W ciągu godziny i 52 minut Niemka zaserwowała siedem asów i popełniła siedem podwójnych błędów. Włoszka zniwelowała sześć z ośmiu break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu szans.  Kolejną jej rywalką będzie Wang.

Transylvania Open, Kluż-Napoka (Rumunia) WTA 250, kort twardy w hali, pula nagród 251,7 tys. dolarów piątek, 14 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Anastazja Potapowa (4) - Anna Bondar (Węgry, 8) 7:5, 3:6, 6:1 Xiyu Wang (Chiny, 7) - Nuria Parrizas-Diaz (Hiszpania) 6:1, 7:6(5) Anna Blinkowa (Q) - Anhelina Kalinina (Ukraina, 2) 6:7(7), 6:1, 6:3 Jasmine Paolini (Włochy) - Jule Niemeier (Niemcy) 7:5, 7:5

Czy Xiyu Wang awansuje do finału w Kluż-Napoce?