Sensacja. Piąta rakieta świata za burtą

Aryna Sabalenka straciła szanse na tytuł w turnieju WTA 500 w San Diego. Jej pogromczynią została Chorwatka Donna Vekić. Odpadła Hiszpanka Paula Badosa, która uległa Amerykance Danielle Collins.

Aryna Sabalenka Getty Images / Michael Owens / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
Donna Vekić (WTA 77) jest rewelacją turnieju w San Diego. W pierwszych dwóch rundach odprawiła Greczynkę Marię Sakkari i Czeszkę Karolinę Pliskovą. W ćwierćfinale sprawiła kolejną niespodziankę. Zwyciężyła 6:4, 6:7(5), 6:1 Arynę Sabalenkę (WTA 5). Dla Chorwatki jest to 10. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Sabalenka ze stanu 4:6, 2:4 doprowadziła do trzeciego seta. W nim jedynego gema zdobyła, gdy wyrównała na 1:1. Zmarnowała break pointa na 2:1 i później została przełamana dwa razy. W trwającym dwie godziny i 37 minut meczu popełniła 10 podwójnych błędów. Vekić wywalczyła 41 z 55 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Chorwatka wykorzystała sześć z 11 break pointów.

Vekić podwyższyła na 5-1 bilans meczów z Sabalenką. Chorwatka osiągnęła pierwszy półfinał w 2022 roku. Powalczy o dziewiąty finał w WTA Tour. W swoim dorobku ma dwa tytuły, które zdobyła w Kuala Lumpur (2014) i Nottingham (2017). W przeszłości była notowana na 19. miejscu w rankingu.

W półfinale Vekić zmierzy się z Danielle Collins (WTA 19), która wygrała 7:6(5), 6:4 z Paulą Badosą (WTA 4). W pierwszym secie Hiszpanka z 1:4 wyszła na 6:5 i miała do dyspozycji serwis. W 12. gemie nie zdobyła nawet punktu. W tie breaku znów ruszyła w pogoń (z 1-3 na 4-3), ale końcówka należała do Amerykanki. W drugiej partii miały miejsce trzy przełamania, z których dwa uzyskała Collins.

Mecz trwał dwie godziny. Collins popełniła 10 podwójnych błędów, ale też wykorzystała sześć z dziewięciu szans na przełamanie. Obroniła 11 z 16 break pointów. Było to jej pierwsze starcie z Badosą. Hiszpanka ma słabą końcówkę sezonu. W sześciu ostatnich turniejach wygrała tylko dwa mecze.

Collins osiągnęła drugi półfinał w sezonie. W styczniu w Australian Open doszła do pierwszego w karierze wielkoszlemowego finału. Powalczy o czwarty finał w WTA Tour. Tytuły zdobyła w Palermo i San Jose (2021). W 2018 roku w Miami Amerykanka pokonała Vekić w ich jedynym do tej pory meczu.

Donna Vekić (Chorwacja, Q) - Aryna Sabalenka (3) 6:4, 6:7(5), 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)