Emocjonujące batalie w Rumunii. Znamy finalistki

W sobotę w turnieju WTA 250 w Kluż-Napoce odbyły się dwa trzysetowe spotkania. W finale dojdzie do starcia włoskiej tenisistki Jasmine Paolini z Anną Blinkową.

Jasmine Paolini Getty Images / Flaviu Buboi/NurPhoto / Na zdjęciu: Jasmine Paolini
W tym tygodniu odbywa się druga edycja turnieju w Kluż-Napoce. W sobotę rozegrane zostały półfinały. Jasmine Paolini (WTA 78) zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:3 Xiyu Wang (WTA 59). Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek. Dla Włoszki był to drugi trzysetowy mecz w imprezie. W I rundzie wyeliminowała rozstawioną z numerem szóstym Ukrainkę Martę Kostiuk.

W pierwszym secie Wang z 2:4 wyrównała na 4:4, ale w końcówce skuteczniejsza była Paolini. W drugim miało miejsce jedno przełamanie, które Chinka uzyskała na 2:1. W trzeciej partii Wang znów odrabiała straty (z 0:2 na 2:2). Włoszka skruszyła jej opór. Wyszła na prowadzenie 5:3, by w dziewiątym gemie przypieczętować awans przy pierwszej piłce meczowej.

W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu Wang popełniła dziewięć podwójnych błędów. Paolini odparła siedem z 11 break pointów i spożytkowała pięć z 12 szans na przełamanie. Włoszka awansowała do drugiego singlowego finału w głównym cyklu. W ubiegłym sezonie zdobyła tytuł w Portorożu.

Anna Blinkowa (WTA 138) sprawiła niespodziankę i pokonała 5:7, 6:4, 6:4 Anastazję Potapowę (WTA 48). W pierwszym secie wyżej notowana tenisistka od 1:5 zdobyła sześć gemów z rzędu. Obroniła trzy piłki setowe przy 3:5 i 0-40. W drugiej partii Potapowa z 2:5 zbliżyła się na 4:5, by następnie oddać podanie. W trzecim secie z 0:2 wyrównała na 2:2, ale nie opanowała sytuacji. Trzy ostatnie gemy zakończyły się przełamaniem. Dwa uzyskała Blinkowa, która przy 5:4 wykorzystała już pierwszą piłkę meczową.

W trwającym dwie godziny i 25 minut spotkaniu Blinkowa zaserwowała dziewięć asów. Oddała podanie sześć razy, a sama zamieniła na przełamanie siedem z dziewięciu okazji. Zdobyła o osiem punktów mniej (98-106), ale zagra w finale.

Dla Blinkowej był to już trzeci trzysetowy mecz w turnieju. W poprzednich rundach wyeliminowała Chinkę Xinyu Wang i rozstawioną z numerem drugim Ukrainkę Anhelinę Kalininę. Tenisistka z Moskwy osiągnęła pierwszy singlowy finał w WTA Tour.

Transylvania Open, Kluż-Napoka (Rumunia)