Dwudniowy thriller zakończony sensacją. Jest rywalka Igi Świątek w finale

Mecz Donny Vekić z Danielle Collins rozgrywany był na przestrzeni dwóch dni i obfitował w zwroty akcji. Chorwacka tenisistka odwróciła losy trzeciego seta i będzie rywalką Igi Świątek w finale turnieju WTA 500 w San Diego.

Donna Vekić Getty Images / Michael Owens / Na zdjęciu: Donna Vekić
Trwa niesamowity marsz Donny Vekić (WTA 77) w San Diego. Chorwatka, która występ rozpoczęła od kwalifikacji, zameldowała się w finale. W półfinale wróciła z 2:4 w trzecim secie i pokonała 6:4, 4:6, 7:6(2) Danielle Collins (WTA 19) po rozgrywanym na przestrzeni dwóch dni maratonie. Amerykanka jest finalistką tegorocznego Australian Open.

Początek pierwszego seta należał zdecydowanie do Vekić, ale później było mnóstwo emocji. Collins odparła osiem piłek setowych. Z 1:5 zbliżyła się na 4:5, ale na więcej jej przeciwniczka nie pozwoliła. W drugiej partii Chorwatka była blisko wygranej, ale od 4:2 straciła cztery gemy z rzędu.

W trzecim secie reprezentantka gospodarzy zaliczyła przełamanie na 4:2. W siódmym gemie Vekić zdobyła dwa punkty. Spotkanie zostało przerwane nie po raz pierwszy i tenisistki w sobotę już nie wróciły na kort.

Dzień później Chorwatka odwróciła losy tej emocjonującej batalii. Zaliczyła przełamanie powrotne, a następnie wyrównała na 4:4 po obronie trzech break pointów. Mecz został rozstrzygnięty w tie breaku. W nim Vekić od 2-2 zdobyła pięć punktów z rzędu.

W trwającym trzy godziny i minutę meczu obie tenisistki zaserwowały po cztery asy. Collins popełniła 10 podwójnych błędów, a Vekić zrobiła ich sześć. Obie uzyskały po pięć przełamań. Chorwatka zdobyła o cztery punkty więcej (114-110) i wyrównała na 1-1 bilans spotkań z Amerykanką. W 2018 roku zmierzyły się w Miami i w trzech setach zwyciężyła Collins.

Vekić osiągnęła 10. finał w WTA Tour. Powalczy o czwarty tytuł. Poprzednie zdobyła w Kuala Lumpur (2014), Nottingham (2017) i Courmayeur (2021). Chorwatka w przeszłości była klasyfikowana na 19. miejscu w rankingu. Jej najlepszym wielkoszlemowym wynikiem jest ćwierćfinał US Open 2019.

Po godz. 1:00 w nocy czasu polskiego Vekić ponownie zamelduje się na korcie. Zmierzy się w finale z Igą Świątek, z którą przegrała oba dotychczasowe mecze, w 2020 roku w Australian Open i Dosze. Chorwatka może się pochwalić 10 zwycięstwami nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Dwa odniosła w tym tygodniu nad Marią Sakkari (I runda) i Aryną Sabalenką (ćwierćfinał).