Sensacja w Melbourne! Wiceliderka rankingu za burtą

W Melbourne doszło do ogromnej sensacji! Wiceliderka rankingu Ons Jabeur przegrała z Marketą Vondrousovą i zakończyła występ w wielkoszlemowym Australian Open 2023.

Ons Jabeur PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Ons Jabeur
Ons Jabeur miała problemy już w I rundzie Australian Open. Straciła seta w meczu ze Słowenką Tamarą Zidansek. W czwartek wiceliderka rankingu zmierzyła się z Marketą Vondrousovą. Tunezyjka podniosła się po przegraniu pierwszego seta, ale nie odwróciła losów całego meczu. Przegrała 1:6, 7:5, 1:6.

W pierwszym secie Jabeur jedyny gem zdobyła, gdy przy 0:3 utrzymała podanie po odparciu break pointa. W drugiej partii prowadziła 4:1, ale wciąż grała niepewnie. W dziewiątym gemie zmarnowała piłkę setową, ale od 5:5 zdobyła dwa ostatnie gemy. W trzecim secie Tunezyjka znów nie istniała na korcie. Cztery razy oddała w nim podanie. Jedyny gem wywalczyła, gdy przy 0:5 uzyskała przełamanie.

W ciągu godziny i 42 minut Jabeur posłała 27 kończących uderzeń i popełniła 50 niewymuszonych błędów. Vondrousova miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki. Czeszka oddała podanie cztery razy, a sama wykorzystała osiem z 16 break pointów. Poprawiła na 2-3 bilans meczów z Tunezyjką. Vondrousova odniosła siódme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Jabeur w zeszłym roku grała w finale Wimbledonu i US Open. W Londynie uległa Jelenie Rybakinie, a Nowym Jorku nie dała rady Idze Świątek. W Australian Open najlepszym wynikiem Tunezyjki jest ćwierćfinał z 2020 roku.

Vondrousova próbuje wrócić na wysoki poziom na problemach zdrowotnych. Czeszka jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio (2021). W Melbourne będzie miała szansę po raz drugi awansować do IV rundy (2021). W sobotę zmierzy się ze swoją rodaczką Lindą Fruhvirtovą.

Belinda Bencić (WTA 10) wygrała 7:6(3), 6:3 z Claire Liu (WTA 62). W pierwszym secie Szwajcarka odrodziła się ze stanu 2:5. W dziewiątym gemie obroniła dwie piłki setowe. W trwającym godzinę i 51 minut meczu mistrzyni olimpijska cztery razy straciła serwis, a sama uzyskała pięć przełamań. Warwara Graczewa (WTA 97) zdobyła 14 z 17 punktów przy siatce i pokonała 6:3, 6:1 Lucrezię Stefanini (WTA 141).