Francuzka powstała z kolan i będzie rywalką Linette. 17-letnia Czeszka robi furorę

Caroline Garcia podniosła się po gładko przegranym pierwszym secie i zatrzymała Laurę Siegemund. W Australian Open 2023 trwa marsz 17-letniej Czeszki Lindy Fruhvirtovej, która wyeliminowała swoją rodaczkę Marketę Vondrousovą.

Caroline Garcia PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Caroline Garcia
W poprzednich rundach Australian Open Caroline Garcia (WTA 4) nie oddała seta Kanadyjkom, Katherine Sebov i Leylah Fernandez. W sobotę nie istniała w pierwszym secie meczu z Laurą Siegemund (WTA 158), ale podniosła się. Francuzka wygrała z Niemką 1:6, 6:3, 6:3.

Spotkanie trwało dwie godziny i 10 minut. Garcia posłała 29 kończących uderzeń i popełniła 37 niewymuszonych błędów. Siegemund miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Francuzka odparła sześć z dziewięciu break pointów i spożytkowała cztery z 10 szans na przełamanie. Wyrównała swój najlepszy wynik w Melbourne z 2018 roku. W poniedziałek jej rywalką będzie Magda Linette.

Linda Fruhvirtova (WTA 82) zwyciężyła 7:5, 2:6, 6:3 Marketę Vondrousovą (WTA 86). Dla 17-latki z Pragi jest to drugi wielkoszlemowy występ. W US Open 2022 dotarła do II rundy. W trzecim secie meczu z rodaczką wróciła ze stanu 1:3 i 30-40. W trwającym dwie godziny i 17 minut spotkaniu obie tenisistki uzyskały po sześć przełamań. Fruhvirtova zdobyła o sześć punktów więcej (96-90).

Vondrousova w poprzedniej rundzie wyeliminowała wiceliderkę rankingu Ons Jabeur. 23-letnia Czeszka jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio. Próbuje wrócić na najwyższy poziom po zdrowotnych problemach. Fruhvirtova wcześniej odprawiła dwie Australijki, Jaimee Fourlis i Kimberly Birrell. O ćwierćfinał nastolatka zagra z Chorwatką Donną Vekić.

Aryna Sabalenka (WTA 5) pokonała 6:2, 6:3 Elise Mertens (WTA 32). Piąta singlistka rankingu WTA prowadziła 6:2, 2:0, by stracić dwa gemy z rzędu. Było więcej walki, ale w końcówce faworytka uzyskała przełamanie na 5:3 i ostatecznie zakończyła spotkanie w dwóch setach. W ciągu 74 minut Sabalence naliczono 32 kończące uderzenia przy 20 niewymuszonych błędach. Mertens zanotowano 12 piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek.