Polki z tytułem! Wielkie emocje w finale

Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa wygrały zawody WTA 125 (WTA Challenger) na kortach ziemnych w kolumbijskiej miejscowości Cali. W sobotnim finale debla o triumfie Polek zadecydował super tie-break.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Przeciwniczkami Weroniki Falkowskiej i Katarzyny Kawy w sobotnim finale gry podwójnej turnieju Copa Oster były Kyoka Okamura i Xiaodi You. Po 99 minutach po tytuł sięgnęły Polki, które pokonały japońsko-chińską parę 6:1, 5:7, 10-6. Dla naszych pań to drugie w karierze zwycięstwo w imprezie rangi WTA 125.

Początek finału zawodów w Cali był znakomity w wykonaniu Biało-Czerwonych. Falkowska i Kawa rozpoczęły mecz od przełamania, a potem dołożyły jeszcze breaki w piątym i siódmym gemie. To pozwoliło im pewnie zamknąć pierwszego seta.

Więcej emocji było w drugiej części spotkania. Tenisistki z Azji przełamały na 3:2, lecz natychmiast straciły serwis. W 10. gemie Polki miały dwie piłki mistrzowskie, lecz obie wymiany wygrały rywalki, wyrównując stan seta na po 5. Teraz role się odwróciły. Okamura i You postarały się o przełamanie na 6:5. Po zmianie stron utrzymały nerwy na wodzy i zdobyły decydujący punkt, który rozstrzygnął o losach partii.

Po dwóch setach był remis, zatem kwestia zwycięstwa w całym meczu rozstrzygnęła się w super tie-breaku. W rozgrywce tej wydarzenia początkowo zmieniały się jak w kalejdoskopie. Po drugiej zmianie stron do ataku przystąpiły Falkowska i Kawa. Rozstawione z drugim numerem Polki udowodniły swoją wyższość na korcie, zdobywając pięć punktów z rzędu i kończąc spotkanie.

Dla Falkowskiej to drugi z rzędu tytuł w imprezie rangi WTA 125, bowiem w grudniu ubiegłego roku była wspólnie z Cristiną Bucsą najlepsza w Andorze. Na koncie 22-latki jest także 15 trofeów wywalczonych w imprezach rangi ITF World Tennis Tour. Sobotni sukces sprawi, że Falkowska zadebiutuje w poniedziałek w Top 100 klasyfikacji deblistek.

Awans w rankingu WTA, w okolice 75. pozycji, zaliczy natomiast Kawa. Kryniczanka także cieszyła się w sobotę z drugiego trofeum rangi WTA 125. Pierwsze wywalczyła w 2021 roku w chorwackim Bol, gdzie partnerowała jej Aliona Bolsova. 30-letnia Polka ma również w dorobku 19 deblowych tytułów w turniejach ITF World Tennis Tour.

Copa Oster, Cali (Kolumbia)
WTA 125, kort ziemny, pula nagród 115 tys. dolarów
sobota, 4 lutego

finał gry podwójnej:

Weronika Falkowska (Polska, 2) / Katarzyna Kawa (Polska, 2) - Kyoka Okamura (Japonia) / Xiaodi You (Chiny) 6:1, 5:7, 10-6

Czy Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa powinny częściej grać razem w deblu?