Iga Świątek znów najlepsza. Zobacz, gdzie wygrywała Polka

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  / Na zdjęciu: Iga Świątek
Getty Images / / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek z dwunastym turniejowym zwycięstwem w karierze. Liderka światowego rankingu pokonała Jessicę Pegulę i obroniła tytuł w Dosze. Sprawdź, gdzie jeszcze Polka okazywała się najlepsza.

W tym artykule dowiesz się o:

Roland Garros 2020

Iga Świątek po raz pierwszy do finału turnieju rangi WTA awansowała w 2019 roku. W Lugano musiała jednak uznać wyższość Polony Hercog. Zaledwie rok później, w pandemicznym sezonie, w wielkim stylu zgarnęła swój pierwszy tytuł i to od razu wielkoszlemowy. W Rolandzie Garrosie nie straciła ani jednego seta (przegrywała średnio dwa gemy w każdym secie), a w drodze po triumf zdeklasowała chociażby będącą w świetnej formie Simonę Halep.

Mecze Igi Świątek:

I runda: Marketa Vondrousova 6:1, 6:2 II runda: Su-wei Hsieh 6:1, 6:4 III runda: Eugenie Bouchard 6:3, 6:2 IV runda: Simona Halep 6:1, 6:2 ćwierćfinał: Martina Trevisan 6:3, 6:1 półfinał: Nadia Podoroska 6:2, 6:1 finał: Sofia Kenin 6:4, 6:1

Adelajda 2021

Po Rolandzie Garrosie Polka zakończyła sezon. Powróciła na turnieje w Melbourne (Gippsland Trophy i Australian Open). Stamtąd przeniosła się do Adelajdy, gdzie nie miała sobie równych. Najtrudniejszą przeprawę miała w pierwszej rundzie z Madison Brengle, z którą wygrała 6:3, 6:4. W finale Polka zdeklasowała Belindę Bencić.

Mecze Igi Świątek: I runda: Madison Brengle 6:3, 6:4 II runda: Maddison Inglis 6:1, 6:3 ćwierćfinał: Danielle Collins 6:2, 3:0* krecz półfinał: Jil Teichmann 6:3, 6:2 finał: Belinda Bencić 6:2, 6:2

Rzym 2021

Gra na kortach ziemnych to atut Igi Świątek. Potwierdziła to w Rzymie, a zwłaszcza w meczu finałowym z Karoliną Pliskovą. Całe spotkanie trwało... 48 minut. Wyrównany przebieg miał tylko ostatni gem, który i tak padł łupem Polki. Wynik 6:0, 6:0 robił wrażenie na kibicach i ekspertach z całego świata.

Mecze Igi Świątek: I runda: Alison Riske-Amritraj 5:4* krecz II runda: Madison Keys 7:5, 6:1 III runda: Barbora Krejcikova 3:6, 7:6(5), 7:5 ćwierćfinał: Elina Switolina 6:2, 7:5 półfinał: Coco Gauff 7:6(3), 6:3 finał: Karolina Pliskova 6:0, 6:0

Doha 2022

W Dosze rozpoczęła się zwycięska passa Igi Świątek. Polka była niepokonana w 37 meczach z rzędu. W Katarze jedynego seta straciła w pierwszej rundzie, natomiast mecz finałowy ponownie był jej popisem. Anett Kontaveit urwała jej tylko dwa gemy.

Mecze Igi Świątek: I runda: Viktorija Golubić 6:2, 3:6, 6:2 II runda: Daria Kasatkina 6:3, 6:0 ćwierćfinał: Aryna Sabalenka 6:2, 6:3 półfinał: Maria Sakkari 6:4, 6:3 finał: Anett Kontaveit 6:2, 6:0

Indian Wells 2022

Z Bliskiego Wschodu Świątek przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. W Indian Wells początkowo nie wiodło jej się najlepiej. W trzech kolejnych spotkaniach z rzędu zaczynała od przegranego seta. W ćwierćfinale z Madison Keys wskoczyła na swój najwyższy poziom, a w finale pewnie pokonała Marię Sakkari 6:4, 6:1.

Mecze Igi Świątek: I runda: wolny los II runda: Anhelina Kalinina 5:7, 6:0, 6:1 III runda: Clara Tauson 6:7(3), 6:2, 6:1 IV runda: Angelika Kerber 4:6, 6:2, 6:3 ćwierćfinał: Madison Keys 6:1, 6:0 półfinał: Simona Halep 7:6(6), 6:4 finał: Maria Sakkari 6:4, 6:1

Miami 2022

W Miami Świątek bez większego problemu skompletowała zwycięstwo w tzw. Sunshine Double (Słoneczny Dublet), na co składają się wygrane turnieje Indian Wells oraz w Miami. W całych zmaganiach zapisała na swoim koncie trzy sety bez straconego gema.

Mecze Igi Świątek: I runda: wolny los II runda: Viktorija Golubić 6:2, 6:0 III runda: Madison Brengle 6:0, 6:3 IV runda: Coco Gauff 6:3, 6:1 ćwierćfinał: Petra Kvitova 6:3, 6:3 półfinał: Jessica Pegula 6:2, 7:5 finał: Naomi Osaka 6:4, 6:0

Stuttgart 2022

Zwycięską passę kontynuowała w halowym turnieju w Stuttgarcie. Z Niemiec wyjechała dwoma sportowymi samochodami. W finale zdeklasowała Arynę Sabalenkę, która później była wyraźnie niezadowolona z wyniku, a także faktu, iż publiczność dopingowała Polkę.

Mecze Igi Świątek: I runda: wolny los II runda: Eva Lys 6:1, 6:1 ćwierćfinał: Emma Raducanu 6:4, 6:4 półfinał: Ludmiła Samsonowa 6:7(4), 6:4, 7:5 finał: Aryna Sabalenka 6:2, 6:2

Rzym 2022

W Rzymie liderka światowego rankingu po raz pierwszy w swojej karierze obroniła tytuł mistrzowski. Ponownie pewnie pokonywała kolejne rywalki - raz jeszcze zdeklasowała Sabalenkę, natomiast w meczu finałowym okazała się zdecydowanie lepsza od Ons Jabeur.

Mecze Igi Świątek: I runda: wolny los II runda: Elena Gabriela Ruse 6:3, 6:0 III runda: Wiktoria Azarenka 6:4, 6:1 ćwierćfinał: Bianca Andreescu 7:6(2), 6:0 półfinał: Aryna Sabalenka 6:2, 6:1 finał: Ons Jabeur 6:2, 6:2

Roland Garros 2022

To był prawdziwy pokaz siły w wykonaniu Igi Świątek. Polka słabszy moment miała tylko raz - gdy przegrała pierwszego seta w spotkaniu z Qinwen Zheng. Podobnie jak w 2020 roku traciła niewiele gemów. W meczu o tytuł nie dała żadnych szans Coco Gauff.

Mecze Igi Świątek: I runda: Łesia Curenko 6:2, 6:0 II runda: Alison Riske-Amritraj 6:0, 6:2 III runda: Danka Kovinić 6:3, 7:5 IV runda: Qinwen Zheng 6:7(5), 6:0, 6:2 ćwierćfinał: Jessica Pegula 6:3, 6:2 półfinał: Daria Kasatkina 6:2, 6:1 finał: Coco Gauff 6:1, 6:3

US Open 2022

Passę 37 wygranych przerwała na Wimbledonie Alize Cornet. Później Świątek zaliczyła kilka nieco słabszych występów, aby powrócić do formy w trakcie US Open. W finale stoczyła emocjonujący pojedynek z Ons Jabeur. Szczególnie interesujący był drugi set, który rozstrzygnął się w tie-breaku.

Mecze Igi Świątek: I runda: Jasmina Paolini 6:3, 6:0 II runda: Sloane Stephens 6:3, 6:2 III runda: Lauren Davis 6:3, 6:4 IV runda: Jule Niemeier 2:6, 6:4, 6:0 ćwierćfinał: Jessica Pegula 6:3, 7:6(4) półfinał: Aryna Sabalenka 3:6, 6:1, 6:4 finał: Ons Jabeur 6:2, 7:6(5)

San Diego 2022

Po US Open Polka wybrała się do Ostrawy, gdzie również wystąpiła w finale, ale po ponad trzygodzinnej bitwie na korcie lepsza okazała się Barbora Krejcikova. Tydzień później w San Diego Świątek była już najlepsza, a z Kalifornii wyjechała z nietypową nagrodą - deską surfingową.

Mecze Igi Świątek: I runda: wolny los II runda: Qinwen Zheng 6:4, 4:6, 6:1 ćwierćfinał: Coco Gauff 6:0, 6:3 półfinał: Jessica Pegula 4:6, 6:2, 6:2 finał: Donna Vekić 6:3, 3:6, 6:0

Doha 2023

Iga Świątek nigdy wcześniej nie miała tak łatwej drogi do finału. Spędziła na korcie niespełna dwie godziny pokonując po drodze Danielle Collins i Weronikę Kudermetową - w obu tych spotkaniach straciła po jednym gemie. W ćwierćfinale walkowerem mecz oddała za to Belinda Bencić. Swój dwunasty w karierze turniejowy triumf Świątek wywalczyła pokonując Jessicę Pegulę.

Mecze Igi Świątek: I runda: wolny los II runda: Danielle Collins 6:0, 6:1 ćwierćfinał: Belinda Bencić walkower półfinał: Weronika Kudermetowa 6:0, 6:1 finał: Jessica Pegula 6:3, 6:1

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Ile turniejów wielkoszlemowych wygra w 2023 roku Iga Świątek?