Wyścig trwa! Znaczący awans Igi Świątek. Co z Magdą Linette?

Iga Świątek nie wygrała turnieju WTA 1000 w Dubaju, ale i tak ma duże powody do zadowolenia. Polska tenisistka poprawiła swoją sytuację w rankingu WTA Race. Zbliżyła się dzięki temu do prestiżowych zawodów WTA Finals.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
W poniedziałek ukazało się nie tylko najnowsze notowanie rankingu WTA (więcej tutaj), ale także zaktualizowana o wyniki z poprzedniego tygodnia klasyfikacja WTA Race. To na jej bazie osiem najlepszych singlistek i osiem najlepszych par deblowych sezonu 2023 zakwalifikuje się do prestiżowej imprezy WTA Finals, która odbędzie się jesienią.

Iga Świątek dotarła w ubiegłym tygodniu do finału zawodów WTA 1000 w Dubaju. Dzięki temu wywalczyła 585 punktów. Polka zwiększyła zatem swój dorobek w sezonie 2023 do 1420 punktów. Pozwoliło jej to awansować z siódmej na trzecią pozycję.

Przed Świątek w rankingu WTA Race są zatem tylko dwie tenisistki, które pod koniec stycznia zagrały o tytuł w wielkoszlemowym Australian Open 2023. Białorusinka Aryna Sabalenka, mistrzyni z Melbourne, w Dubaju po raz pierwszy w tym roku zeszła z kortu pokonana. Tenisistka z Mińska ma w dorobku 2660 punktów. Druga jest Kazaszka Jelena Rybakina, która zgromadziła 1561 punktów.

W Top 10 jest jeszcze jedna Biało-Czerwona, Magda Linette. Jednak 31-latka z Poznania obrała w tym roku kierunek amerykański kosztem dużych zawodów na Bliskim Wschodzie. W meksykańskiej Meridzie osiągnęła ćwierćfinał turnieju WTA 250, dlatego wywalczyła tylko 60 punktów. W efekcie spadła w klasyfikacji WTA Race z szóstej na dziewiątej lokatę. Wyprzedziła ją m.in. nowa mistrzyni z Dubaju, Czeszka Barbora Krejcikova.

W tym tygodniu Linette zagra w Austin w stanie Teksas (ranga WTA 250), gdzie została najwyżej rozstawiona. Będzie to jej ostatni turniej przed prestiżowym BNP Paribas Open w Indian Wells (8-19 marca), gdzie do zdobycia będzie aż 1000 punktów.