To z nią teraz zagra Iga Świątek

Sorana Cirstea sprawiła dużą niespodziankę w turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Rumuńska tenisistka wyeliminowała Francuzkę Caroline Garcię po dreszczowcu i będzie rywalką Igi Świątek.

Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Caroline Garcia (WTA 5) w poprzednich rundach w Indian Wells stoczyła trzysetowe batalie z Dalmą Galfi i Leylah Fernandez. W IV rundzie jej przeciwniczką była Sorana Cirstea (WTA 83). Rumunka nie oddała seta Australijce Kimberly Birrell oraz Amerykankom Madison Keys (krecz po pierwszej partii) i Bernardzie Perze. We wtorek doszło do niespodzianki. Cirstea pokonała Garcię 6:4, 4:6, 7:5.

W pierwszym secie Garcia prowadziła 3:2, ale później na korcie brylowała Cirstea. W drugim Francuzka ruszyła w pościg i od 2:4 zdobyła cztery gemy z rzędu. W trzeciej partii tenisistka z Lyonu znów poderwała się do walki. Przegrywała 0:3 i 2:4, by później objąć prowadzenie 5:4. Ostatnie trzy gemy emocjonującej batalii padły łupem Cirstei.

W trwającym dwie godziny i 23 minuty meczu Garcia zaserwowała osiem asów, a Cirstea miała dwa. Francuzka uzyskała pięć przełamań, a własne podanie oddała sześć razy. Rumunka zdobyła o 10 punktów więcej (103-93). Odniosła 17. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, pierwsze od 2021 roku, gdy w Australian Open wyeliminowała Petrę Kvitovą.

Cirstea w przeszłości była klasyfikowana na 21. miejscu w rankingu. Może się pochwalić jednym wielkoszlemowym ćwierćfinałem, który osiągnęła w Rolandzie Garrosie 2009. 32-letnia Rumunka zdobyła dwa tytuły w WTA Tour, w Taszkencie (2008).

W czwartek w ćwierćfinale Cirstea zmierzy się z Igą Świątek.