15-latka zachwyca. Kolejna mistrzyni odprawiona

Mirra Andriejewa robi furorę w Madrycie (WTA 1000)! W czwartek 15-letnia tenisistka wyeliminowała Brazylijkę Beatriz Haddad Maię. Niespodziankę sprawiła też Niemka Jule Niemeier, która odprawiła Czeszkę Petrę Kvitovą.

Mirra Andriejewa Getty Images / Na zdjęciu: Mirra Andriejewa
W Madrycie przyszedł czas na II rundy, a to oznacza, że do rywalizacji wkraczają tenisistki rozstawione. Dwie z nich już się z turniejem pożegnały. Kolejną sensację sprawiła Mirra Andriejewa (WTA 194). 15-letnia tenisistka (29 kwietnia skończy 16 lat) na otwarcie wyeliminowała Kanadyjkę Leylah Fernandez, finalistkę US Open 2021. W czwartek poszła za ciosem i pokonała 7:6(6), 6:3 Beatriz Haddad Maię (WTA 14).

W pierwszym secie Brazylijka prowadziła 5:3, by stracić trzy gemy z rzędu. Przy 5:6 odparła piłkę setową, a w tie breaku zmarnowała trzy setbole. Od 6-3 Haddad Maia przegrała pięć kolejnych punktów. W drugiej partii Andriejewa zaliczyła dwa przełamania i zameldowała się w kolejnej rundzie.

Mecz trwał dwie godziny i 11 minut. Andriejewa dwa razy oddała podanie, a wykorzystała cztery z 12 break pointów. Wywalczyła 34 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Pokonując wcześniej Fernandez została trzecią najmłodszą tenisistką, która wygrała mecz w turnieju rangi WTA 1000, po Coco Gauff i Catherine Bellis.

W styczniu Andriejewa doszła do finału juniorskiego Australian Open. W Madrycie w III rundzie będzie rywalką Magdy Linette.

Odpadła Petra Kvitova (WTA 10), która w Madrycie zdobyła trzy tytuły (2011, 2015,2018). Przegrała 6:7(9), 1:6 z Jule Niemeier (WTA 67). W 10. gemie Czeszka obroniła dwie piłki setowe, a następnie uzyskała przełamanie na 6:5. Nie zakończyła seta serwisem i doszło do tie break, który był bardzo emocjonujący. Kvitova odparła kolejne cztery setbole, z czgo trzy przy 3-6. Później sama miała dwie piłki setowe, ale ostatecznie górą była Niemeier. W drugiej partii Niemka dominowała na korcie i jedynego gema straciła przy 5:0 (oddała wtedy podanie).

Spotkanie trwało godzinę i 52 minuty. Kvitova popełniła 10 podwójnych błędów. Niemeier spożytkowała sześć z 12 break pointów. Było to ich drugie starcie. W ubiegłym roku w Petersburgu zdecydowane zwycięstwo odniosła Czeszka (6:2, 6:1). Niemka pokusiła się o drugą wygraną z tenisistką z Top 10 rankingu. W Wimbledonie 2022 wyeliminowała Estonkę Anett Kontaveit w drodze do pierwszego wielkoszlemowego ćwierćfinału. Kvitova jest dwukrotną mistrzynią Wimbledonu (2011, 2014).

Maria Sakkari (WTA 9) wygrała 6:4, 6:4 z Arantxą Rus (WTA 107). W ciągu 95 minut Greczynka zaserwowała sześć asów. Obroniła sześć z siedmiu break pointów i spożytkowała trzy z ośmiu szans na przełamanie.