Iga Świątek poznała rywalkę. Spotka się z Austriaczką

Mecz Julii Grabher z Wiktorią Tomową wyłonił pierwszą rywalkę Igi Świątek w turnieju WTA 1000 w Madrycie. Polka zmierzy się z Austriaczką, która przetrwała napór Bułgarki w drugim secie.

Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek do Madrytu przeniosła się ze Stuttgartu, gdzie w ubiegłym tygodniu obroniła tytuł. W stolicy Hiszpanii do rywalizacji przystąpi od II rundy. W środę poznała pierwszą przeciwniczkę. Liderka rankingu zagra z Julią Grabher (WTA 92), która pokonała 6:1, 7:6(5) Wiktorię Tomową (WTA 73).

Rywalką Świątek miała być zwyciężczyni starcia pomiędzy Emmą Raducanu (mistrzyni US Open 2021) a Tomową. Jednak Brytyjka wycofała się z turnieju. Do drabinki weszła Grabher i doszło do konfrontacji "szczęśliwych przegranych" z eliminacji.

Grabher prowadziła 6:1, 4:1, ale Tomowa nie zamierzała tanio sprzedać skóry. Bułgarka zdobyła cztery gemy z rzędu i w drugim secie objęła prowadzenie 5:4. Ostatecznie doszło do tie breaka. W nim Tomowa z 3-5 wyrównała na 5-5, ale dwa ostatnie punkty padły łupem Austriaczki.

Spotkanie trwało 83 minuty. Obie tenisistki zaserwowały po dwa asy. Grabher popełniła osiem podwójnych błędów, a Tomowa zrobiła ich sześć. Austriaczka wywalczyła 38 z 52 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana dwa razy, a sama wykorzystała cztery z sześciu break pointów.

Grabher 12 razy nie przeszła kwalifikacji do wielkoszlemowych turniejów. Debiut w imprezie najwyższej rangi zanotowała w tegorocznym Australian Open. W I rundzie przegrała z Estonką Anett Kontaveit. Austriaczka w obecnym sezonie notuje też pierwsze starty w zawodach rangi WTA 1000, wcześniej w Dubaju i Miami.

26-letnia Grabher po raz drugi weszła do głównej drabinki jako "szczęśliwa przegrana". W Miami skorzystała na wycofaniu się Świątek, co oznaczała dla Austriaczki występ w II rundzie. Przegrała w niej z Amerykanką Claire Liu .

Na początku kwietnia Grabher z dobrej strony pokazała się w Charleston (WTA 500). Pokonała notowaną na 28. miejscu Chinkę Shuai Zhang i Amerykankę Sachię Vickery. W walce o ćwierćfinał Austriaczka uległa Jekaterinie Aleksandrowej.

Grabher wygrała 11 turniejów ITF. Największy tytuł w dotychczasowej karierze zdobyła we wrześniu ubiegłego roku w Bari (WTA 125). Po tym triumfie zadebiutowała w Top 100 rankingu.

Mecz Świątek z Grabher odbędzie się w piątek. Tenisistki te zmierzą się po raz pierwszy.