Iga Świątek walczy o WTA Finals. Jej wielka rywalka niemal pewna startu

Iga Świątek nie wygrała zawodów WTA 1000 w Madrycie, ale wywalczyła cenne punkty do klasyfikacji WTA Race. Jedna tenisistka jest w zasadzie pewna gry w prestiżowym turnieju WTA Finals 2023.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Atilano Garcia/SOPA Images/LightRocket / Na zdjęciu: Iga Świątek
Za nami ważne zawody na kortach ziemnych w Madrycie. Iga Świątek po raz pierwszy dotarła tutaj do finału, ale z triumfu cieszyła się Aryna Sabalenka. Dzięki temu Białorusinka wywalczyła 1000 punktów i powiększyła swój dorobek w klasyfikacji WTA Race, która uwzględnia wyniki tylko z obecnego sezonu.

Sabalenka zdobyła już w 2023 roku 4830 punktów. Ten wynik powinien dać tenisistce z Mińska miejsce w prestiżowych zawodach WTA Finals. 25-latka odskoczyła reszcie stawki. Druga w tej klasyfikacji jest Jelena Rybakina (3276 punktów). Dystans do Kazaszki zmniejszyła Iga Świątek.

21-latka z Raszyna otrzymała za finał imprezy Mutua Madrid Open 650 punktów. W sumie Polka zgromadziła ich w trwającym sezonie 2930. Świątek może teraz znacznie się poprawić. Przed nią turniej WTA 1000 w Rzymie oraz wielkoszlemowy Roland Garros 2023. W tych zawodach triumfowała już dwukrotnie.

W czołówce rankingu WTA Race jest także druga Polka, Magda Linette. Jednak od półfinału wielkoszlemowego Australian Open 2023 poznanianka nie osiąga już tak spektakularnych rezultatów. W Madrycie wygrała tylko jeden pojedynek i wyprzedziła ją Greczynka Maria Sakkari. Z sumą 1177 punktów nasza reprezentantka zajmuje 11. pozycję.

Ranking WTA Race jest bardzo ważny, ponieważ na jego bazie tenisistki kwalifikują się do WTA Finals. W Turnieju Mistrzyń startuje osiem najlepszych singlistek i osiem najlepszych par deblowych danego sezonu. Ta prestiżowa impreza odbędzie się jesienią. Wiele wskazuje na to, że jej gospodarzem będzie chińska miejscowość Shenzhen.