Mistrzyni Wimbledonu przetrwała szturm Włoszki. Bianca Andreescu rozbita

Jelena Rybakina wkroczyła do akcji w Rzymie (WTA 1000). Kazaszka przetrwała szturm Jasmine Paolini i w drugim secie nie dała Włoszce szans. Kanadyjka Bianca Andreescu była bezradna w spotkaniu z Czeszką Marketą Vondrousovą.

Jelena Rybakina PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Jelena Rybakina
W piątek Jelena Rybakina (WTA 6) rozpoczęła trzeci występ w Rzymie. Mistrzyni Wimbledonu pokonała 7:6(4), 6:1 Jasmine Paolini (WTA 65). W pierwszym secie Kazaszka od 3:0 straciła cztery kolejne gemy. Ostatecznie doszło do tie breaka. W nim Rybakina od 2-4 wywalczyła pięć punktów z rzędu. W drugiej partii takich emocji już nie było. Faworytka jedyny gem straciła przy 4:0.

Tenisistki spędziły na korcie 94 minuty. Rybakina posłała sześć asów. Obroniła sześć z dziewięciu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu szans. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek. Kazaszka po raz trzeci awansowała w Rzymie do III rundy. Jest to wyrównanie jej najlepszego rezultatu z 2020 i 2022 roku.

Marketa Vondrousova (WTA 70) rozbiła 6:0, 6:1 Biancę Andreescu (WTA 31). Kanadyjska mistrzyni US Open 2019 była kompletnie bezradna. W ciągu 55 minut zdobyła tylko 27 z 83 rozegranych punktów (32,5 proc.). Nie miała żadnej szansy na przełamanie. Czeszka wykorzystała sześć z 12 break pointów. Vondrousova, która ma za sobą zdrowotne problemy, jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio (2021). Kolejną jej rywalką będzie Greczynka Maria Sakkari.

Camila Giorgi (WTA 37) wygrała 6:4, 6:2 z Jekateriną Aleksandrową (WTA 22). W ciągu 89 minut Włoszka wywalczyła 29 z 38 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła dwa z trzech break pointów i spożytkowała cztery z 11 okazji na przełamanie.

Jelena Ostapenko (WTA 20) zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:2 Soranę Cirsteę (WTA 34). W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu Łotyszka zniwelowała dziewięć z 13 break pointów, a zamieniła na przełamanie sześć z 17 szans. Elise Mertens (WTA 26) przegrała 4:6, 6:4, 3:6 z Anną Kalinską (WTA 57). Belgijka poderwała się do walki i z 4:6, 0:2 doprowadziła do trzeciego seta. W nim prowadziła 2:0, by stracić sześć z siedmiu kolejnych gemów. Kalinska będzie kolejną rywalką Rybakiny.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)