Novak Djoković przegrał z 20-latkiem. Szalony przebieg meczu

Novak Djoković przegrał z Holgerem Rune w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Mecz zawierał kontrowersje, kłótnie, błędy sędziego i był przerwany z powodu opadów deszczu.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / Ettore Ferrari / Na zdjęciu: Novak Djoković
Dochodząc do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie, Novak Djoković uzyskał swój najlepszy wynik w tegorocznym sezonie gry na kortach ziemnych. Serb z pewnością liczył na jeszcze lepszy rezultat, lecz w tej fazie niespodziewanie pożegnał się z imprezą. W środę, po meczu mającym szalony przebieg, przegrał 2:6, 6:4, 2:6 z 20-letnim Holgerem Rune.

Od startu spotkania Djoković był daleki od swojego optymalnego poziomu. Serb oddawał inicjatywę w wymianach, popełniał sporo błędów i zawodził go serwis. W efekcie przegrał pierwszego seta 2:6.

W drugiej partii sytuacja na korcie mocno się zaogniła. Pojawiły się kontrowersje i kłótnie. Sędzia Mohamed Lahyani miał problemy, by zapanować nad atmosferą, a i sam nie ustrzegał się złych decyzji. W szóstym gemie tej odsłony popełnił błąd na niekorzyść Rune. Chwilę później zirytowany takim obrotem spraw Duńczyk przy break poincie zepsuł smecza i został przełamany.

Jakby tego było mało, swoje dołożyła pogoda i przy prowadzeniu 5:4, 30-0 Djokovicia w drugim secie miał na ponad godzinę został przerwany z powodu opadów deszczu. Po wznowieniu Serb zdobył dwa punkty i wyrównał stan pojedynku.

Najwyżej rozstawiony Djoković nie poszedł jednak za ciosem. Wręcz przeciwnie - początek decydującej partii był jego najgorszym okresem w całym meczu. Serb był sfrustrowany, mylił się na potęgę i przegrał cztery gemy z rzędu. Tej straty nie był w stanie już odrobić i niespodzianka stała się faktem.

Mecz trwał dwie godziny i 19 minut. W tym czasie Rune zaserwował trzy asy, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów, posłał 27 zagrań kończących i popełnił zaledwie cztery niewymuszone błędy. Z kolei Djokoviciowi zapisano cztery asy, 25 uderzeń wygrywających oraz 18 pomyłek własnych.

Tym samym Djoković, sześciokrotny mistrz Internazionali BNL d'Italia, pierwszy raz od 2018 roku nie doszedł do półfinału tego turnieju. Z kolei Rune wywalczył debiutancki awans do 1/2 finału zawodów na Foro Italico.

O finał rozstawiony z numerem siódmym Rune, który pokonał Djokovicia drugi raz w ich trzeciej konfrontacji, zmierzy się z lepszym z pary Casper Ruud - Francisco Cerundolo.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)