Sprinter Carlos Alcaraz. Maratończycy Stan Wawrinka i Dominic Thiem

Carlos Alcaraz w niespełna dwie godziny i bez straty partii pokonał Flavio Cobollego w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2023. Pięciosetowe boje mają za sobą Stan Wawrinka i Dominic Thiem, który odpadł.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Roland Garros 2023 to pierwszy turniej wielkoszlemowy, w którym Carlos Alcaraz występuje jako lider światowego rankingu. Debiut w tej roli Hiszpan okrasił imponującym zwycięstwem. W spotkaniu I rundy zaserwował trzy asy, uzyskał siedem przełamań, posłał 26 zagrań kończących i pokonał 6:0, 6:2, 7:5 kwalifikanta Flavio Cobollego.

Alcaraz od początku narzucił szybkie tempo. Po 53 minutach prowadził już 2-0 w setach. W trzeciej partii miał nieco więcej problemów, ale i tak zakończył mecz przed upływem dwóch godzin gry, co - jak na standardy Rolanda Garrosa - jest sprinterskim wyczynem. Kolejnym rywalem 20-latka z Murcji, mistrza zeszłorocznego US Open, będzie Taro Daniel.

Maraton ma za sobą natomiast Stan Wawrinka. W pojedynku weteranów 38-letni Szwajcar wygrał 7:6(5), 6:4, 6:7(2), 1:6, 6:4 z 35-letnim Albertem Ramosem po czterech godzinach i 40 minutach rywalizacji. W II rundzie Szwajcar, trzykrotny triumfator imprez Wielkiego Szlema, w tym zwycięzca Rolanda Garrosa z 2015 roku, zagra z Thanasim Kokkinakisem, posiadaczem dzikiej karty.

Bardzo dużo czasu na korcie spędził w poniedziałek także Dominic Thiem. Austriak, czempion US Open 2020 i dwukrotny finalista z Paryża, po 230 minutach walki przegrał jednak 3:6, 2:6, 7:6(1), 6:4, 2:6 z Pedro Cachinem. Argentyńczyk o awans do 1/16 finału powalczy z Borną Coriciem. Oznaczony "15" Chorwat w czterech partiach ograł Federico Corię, ale potrzebował do tego ponad czterech godzin.

Odpadł rozstawiony z numerem 25. Botic van de Zandschulp. Holender uległ 2:6, 6:4, 3:6, 4:6 graczowi z eliminacji, Thiago Agustinowi Tirante. Następnym przeciwnikiem Argentyńczyka będzie Zhizhen Zhang. Chińczyk wyeliminował Dusana Lajovicia, który skreczował w połowie drugiego seta.

Kwalifikant Asłan Karacew wykorzystał sześć z 17 break pointów i po trzygodzinnym spotkaniu wygrał 6:3, 6:7(4), 6:1, 6:2 z Alexeiem Popyrinem. Inny zawodnik z eliminacji, Hamad Medjedović, w czterech partiach okazał się słabszy od Marcosa Girona.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 49,6 mln euro
poniedziałek, 29 maja

I runda gry pojedynczej:

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) - Flavio Cobolli (Włochy, Q) 6:0, 6:2, 7:5
Borna Corić (Chorwacja, 15) - Federico Coria (Argentyna) 7:6(3), 6:7(5), 6:3, 6:3
Thiago Agustin Tirante (Argentyna, Q) - Botic van de Zandschulp (Holandia, 25) 6:2, 4:6, 6:3, 6:4
Zhizhen Zhang (Chiny) - Dusan Lajović (Serbia) 6:1, 4:1 i krecz
Pedro Cachin (Argentyna) - Dominic Thiem (Austria) 6:3, 6:2, 6:7(1), 4:6, 6:2
Stan Wawrinka (Szwajcaria) - Albert Ramos (Hiszpania) 7:6(5), 6:4, 6:7(2), 1:6, 6:4
Marcos Giron (USA) - Hamad Medjedović (Serbia, Q) 6:0, 6:2, 1:6, 6:0
Asłan Karacew (Q) - Alexei Popyrin (Australia) 6:3, 6:7(4), 6:1, 6:2