Emocji nie zabrakło. Polki mistrzyniami w Biarritz

Katarzyna Kawa i Weronika Falkowska zakończyły występ w turnieju ITF World Tennis Tour o puli nagród 60 tys. dolarów w Biarritz z tytułem na koncie. Polska para rozstrzygnęła finał w dwóch wyrównanych setach.

Rafał Smoliński
Weronika Falkowska Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Weronika Falkowska
Najwyżej rozstawiona w Biarritz para Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa zmierzyła się w sobotnim finale z oznaczonym "czwórką" duetem Conny Perrin i Anna Siskova. Po 98 minutach Biało-Czerwone zwyciężyły Szwajcarkę i Czeszkę 7:6(2), 7:5.

Emocji na francuskiej mączce nie zabrakło. W premierowej odsłonie Falkowska i Kawa doprowadziły do nerwowej sytuacji, bowiem wypuściły z rąk prowadzenie 5:1, marnując przy tym w ósmym gemie trzy piłki setowe. Na szczęście Polki obudziły się w kluczowym momencie i okazały się lepsze w tie-breaku.

Druga partia miała inny przebieg. To Perrin i Siskova zdobyły pierwsze przełamanie. Szwajcarka i Czeszka prowadziły już nawet 4:2, ale przegrały trzy kolejne gemy. Od tego momentu Polki szukały okazji do zakończenia spotkania. W dziesiątym gemie nie wykorzystały piłki meczowej przy podaniu rywalek. Po zmianie stron, w 12. gemie, wywalczyły przełamanie do zera i zwieńczyły mecz.

Kawa i Falkowska zostały triumfatorkami dużych zawodów ITF World Tennis Tour w Biarritz. To ich drugie wspólne mistrzostwo w sezonie 2023. Z pierwszego cieszyły się w ramach turnieju WTA 125 (WTA Challenger) w kolumbijskim Cali. Dla Kawy to 22. deblowe trofeum na zawodowych kortach. Falkowska ma ich w dorobku 20.

Nasze tenisistki startowały we Francji również w singlu. Falkowska odpadła jednak już w I rundzie. Kawa zakończyła występ w grze pojedynczej na etapie 1/8 finału.

Engie Open de Biarritz Pays Basque, Biarritz (Francja)
ITF World Tennis Tour, kort ziemny, pula nagród 60 tys. dolarów
sobota, 17 czerwca

finał gry podwójnej:

Weronika Falkowska (Polska, 1) / Katarzyna Kawa (Polska, 1) - Conny Perrin (Szwajcaria, 4) / Anna Siskova (Czechy, 4) 7:6(2), 7:5