Co za thrillery w Wimbledonie! Wielkoszlemowe mistrzynie odpadły po maratonach

Sloane Stephens roztrwoniła prowadzenie 6:4, 5:2 i przegrała z Donną Vekić w wielkoszlemowym Wimbledonie 2023. Po dreszczowcu odpadła też Łotyszka Jelena Ostapenko. Emocjonującą bitwę ma za sobą Caroline Garcia.

Sloane Stephens PAP/EPA / ISABEL INFANTES / Na zdjęciu: Sloane Stephens
W czwartek w Wimbledonie miały miejsce dreszczowce z udziałem wielkoszlemowych mistrzyń. W niezwykłych okolicznościach odpadła Sloane Stephens (WTA 39). Triumfatorka US Open 2017 prowadziła 6:4, 5:2, ale przegrała 6:4, 5:7, 4:6 z Donną Vekić (WTA 21).

Stephens w pierwszym secie odrobiła straty z 1:3. W drugim prowadziła 5:2, by przegrać pięć gemów z rzędu. W trzeciej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Vekić uzyskała na 2:1. Spotkanie trwało dwie godziny i 32 minuty. Chorwatka popełniła 11 podwójnych błędów, ale też odparła osiem z 11 break pointów. Wykorzystała cztery z 13 szans na przełamanie.

Jelena Ostapenko (WTA 17) pod koniec czerwca zdobyła tytuł w Birmingham. Następnie dotarła do ćwierćfinału w Eastbourne, by skreczować po przegraniu pierwszego seta z Camilą Giorgi. Z Wimbledonu Łotyszka odpadła już w II rundzie po porażce 6:4, 6:7(6), 4:6 z Soraną Cirsteą (WTA 37).

Mecz trwał dwie godziny i 36 minut. Obie tenisistki zaliczyły po trzy przełamania. Ostapenko zdobyła o jeden punkt więcej (116-115), ale te najważniejsze padły łupem Cirstei. Łotyszka posłała 48 kończących uderzeń przy 46 niewymuszonych błędach. Rumunka miała 26 piłek wygranych bezpośredno i 25 pomyłek.

Ostapenko jest mistrzynią Rolanda Garrosa 2017. W Wimbledonie najdalej doszła do półfinału (2018). Cirstea może się pochwalić jednym wielkoszlemowym ćwierćfinałem. Osiągnęła go w Paryżu w 2009 roku. W Londynie będzie miała szansę po raz pierwszy awansować do 1/8 finału. Jej następną rywalką będzie Beatriz Haddad Maia.

Bardzo emocjonujący był drugi set meczu Jeleny Rybakiny (WTA 3) z Alize Cornet (WTA 74). Francuzka toczyła zażarty bój z obrończynią tytułu. W długim 11. gemie tenisistka z Nicei miała pięć break pointów. Przełamania nie uzyskała, a do tego poślizgnęła się i doznała kontuzji nogi. W jej oczach pojawiły się łzy. Po interwencji medycznej wróciła na kort i dzielnie walczyła. Ostatecznie Rybakina wygrała 6:2, 7:6(2). Kolejną jej rywalką będzie Brytyjka Katie Boulter.

Mecz trwał godzinę i 48 minut. Rybakina obroniła sześć break pointów i wykorzystała dwie z pięciu szans na przełamanie. Zanotowano jej 36 kończących uderzeń przy 40 niewymuszonych błędach. Cornet naliczono siedem piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek. Doświadczona Francuzka w Australian Open 2022 osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Kazaszka w Wimbledonie 2022 odniosła premierowy triumf w imprezie tej rangi. W obecnym sezonie zaliczyła finał Australian Open.

Caroline Garcia (WTA 5) miała trudną przeprawę z Leylah Fernandez (WTA 95), finalistką US Open 2021. Francuzka zwyciężyła 3:6, 6:4, 7:6(6) po dwóch godzinach i 31 minutach. W meczu doszło tylko do trzech przełamań. Garcia wykorzystała tylko jeden z ośmiu break pointów. Fernandez zamieniła na przełamanie dwie z siedmiu okazji. Francuzka zdobyła o jeden punkt więcej od Kanadyjki (109-108).

Jessica Pegula (WTA 4) prowadziła 6:1, 5:2 i miała problemy z zakończeniem meczu z Cristiną Bucsą (WTA 78). Amerykanka zmarnowała dwie piłki meczowe w ósmym gemie drugiego seta. Przy 6:1, 5:4 dopięła swego i jest w III rundzie. W ciągu 63 minut Pegula dwa razy oddała podanie, a wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów
czwartek, 6 lipca

II runda gry pojedynczej:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 3) - Alize Cornet (Francja) 6:2, 7:6(2)
Jessica Pegula (USA, 4) - Cristina Bucsa (Hiszpania) 6:1, 6:4
Caroline Garcia (Francja, 5) - Leylah Fernandez (Kanada) 3:6, 6:4, 7:6(6)
Donna Vekić (Chorwacja, 20) - Sloane Stephens (USA) 4:6, 7:5, 6:4
Anastazja Potapowa (22) - Kaja Juvan (Słowenia, Q) 6:3, 7:5
Sorana Cirstea (Rumunia) - Jelena Ostapenko (Łotwa, 17) 4:6, 7:6(6), 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Jelena Rybakina awansuje do IV rundy Wimbledonu 2023?