Piorunujące otwarcie Sabalenki. Później rywalka tanio skóry nie sprzedała

Aryna Sabalenka ma za sobą kolejny mecz w wielkoszlemowym Wimbledonie 2023. Tym razem mistrzyni Australian Open seta nie straciła, ale pewnych problemów nie uniknęła.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / ISABEL INFANTES / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W piątek Aryna Sabalenka (WTA 2) straciła seta w starciu z Warwarą Graczewą. Dzień później już takich kłopotów nie miała, choć pewnych zawahań nie uniknęła. Wiceliderka rankingu pokonała 6:2, 6:3 Annę Blinkową (WTA 40). Poprzednie dwa spotkania tych tenisistek były trzysetowymi bojami. W turnieju ITF w Manchesterze (2017) i w Strasburgu (2020) również zwyciężyła Sabalenka.

W pierwszym secie mistrzyni Australian Open prowadziła 3:0 i miała dwa break pointy na 4:0, ale jej rywalka tanio skóry nie sprzedała i zbliżyła się na 2:3. Sabalenka szybko ostudziła jej zapał i zdobyła trzy kolejne gemy. W drugiej partii Blinkowa zaliczyła przełamanie na 2:1. Wiceliderka rankingu znów podkręciła tempo i wywalczyła pięć z sześciu kolejnych gemów.

W ciągu 81 minut Sabalenka zaserwowała dziewięć asów. Obroniła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Posłała 30 kończących uderzeń przy 26 niewymuszonych błędach. Blinkowej zanotowano 20 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

O ćwierćfinał Sabalenka zagra w poniedziałek z Jekateriną Aleksandrową, z którą ma bilans spotkań 2-3. Po raz drugi zmierzą się na trawie. Rok temu trafiły na siebie w finale w Den Bosch. Sabalenka przegrała 5:7, 0:6.

Madison Keys (WTA 18) pokonała 6:4, 6:1 Martę Kostiuk (WTA 36). W ciągu 76 minut Amerykanka wywalczyła 33 z 41 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 10 z 11 przy siatce. Odparła 10 z 11 break pointów i spożytkowała pięć z siedmiu okazji na przełamanie. Keys ma serię ośmiu z rzędu wygranych spotkań. Przed Wimbledonem zdobyła tytuł w Eastbourne.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)