Eubanks awansował przed własną publicznością. De Minaur ruszył po obronę tytułu

W środę rozegrano pierwsze mecze II rundy w ramach turnieju ATP 250 na kortach twardych w Atlancie. Do ćwierćfinału awansowali m.in. lokalny faworyt Christopher Eubanks oraz broniący tytułu Alex de Minaur.

Rafał Smoliński
Christopher Eubanks PAP/EPA / ERIK S. LESSER / Na zdjęciu: Christopher Eubanks
Po życiowym sukcesie w Wimbledonie 2023 Christopher Eubanks czaruje przed rodzimą publicznością w Atlancie. W środę Amerykanin nie miał łatwego zadania, ale odwrócił losy pojedynku ze swoim rodakiem Brandonem Nakashimą. 27-latek pokonał tenisistę z San Diego 6:7(4), 6:4, 7:5.

Eubanks, który posłał 21 asów i skończył 51 piłek, osiągnął trzeci z rzędu ćwierćfinał zawodów głównego cyklu. W środę obronił siedem break pointów. Ponadto wykorzystał po jednej okazji na przełamanie w drugim oraz trzecim secie.

Na drodze tenisisty z Atlanty stanie w piątek Aleksandar Vukić. Australijczyk stoczył trzysetowy bój z oznaczonym "czwórką" Yoshihito Nishioką i zaliczył udany powrót. Po dwóch godzinach i 30 minutach walki w wielkim upale wygrał z Japończykiem 4:6, 7:5, 7:6(3). Vukić grał z Eubanksem sześciokrotnie w różnych zawodowych turniejach i ma z nim bilans 4-2. W tourze panowie zagrali ze sobą tylko raz, w lutym 2023 roku w Delray Beach, gdzie górą w I rundzie był tenisista z Antypodów.

Czasu na korcie nie marnował w środę obrońca tytułu, Alex de Minaur. Rozstawiony z "dwójką" Australijczyk postarał się o trzy przełamania i w 94 minuty pokonał swojego rodaka Thanasego Kokkinakisa 6:3, 6:4. "Demon" wygrał dziewiąty z rzędu mecz w ramach zawodów Atlanta Open i poprawił bilans gier w tej imprezie na 10-1. W 2019 i 2022 sięgał tutaj po mistrzowskie trofea.

- Thanasi to mój bardzo dobry przyjaciel. Znamy się doskonale i jeszcze wczoraj spędziliśmy ze sobą cały dzień. Nie jest łatwo grać z kolegą - powiedział De Minaur w pomeczowej rozmowie na korcie (cytat za ATP). Było to jego pierwsze spotkanie z Kokkinakisem na zawodowych kortach.

Przeciwnikiem notowanego na 17. miejscu w rankingu ATP Australijczyka w piątkowym ćwierćfinale będzie Ugo Humbert. Oznaczony siódmym numerem Francuz wygrał z Lloydem Harrisem z RPA 7:6(6), 6:4. W ciągu 94 minut nie musiał bronić żadnego break pointa. De Minaur ma z Humbertem bilans 3-1 w tourze. W 2020 roku Francuz był lepszy w finale w Antwerpii, ale w sezonie 2022 trzy pojedynki wygrał tenisista z Sydney (ATP Cup, Barcelona, Lyon).