Sensacyjny mistrz w Umagu. Wygrał z wielkim rywalem i z kontuzją

Alexei Popyrin wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP 250 w Umagu. W finale Australijczyk, choć zmagał się z kontuzją uda, w trzech setach pokonał doświadczonego Stana Wawrinkę.

Marcin Motyka
Alexei Popyrin PAP/EPA / WALLACE WOON / Na zdjęciu: Alexei Popyrin
W 2006 roku w Umagu Stan Wawrinka wygrał pierwszy w karierze turniej rangi ATP Tour. W niedzielę, po 17 latach od tamtego sukcesu, ponownie zagrał w finale tej imprezy. Szwajcar znów miał ochotę na triumf, ale po ponad dwuipółgodzinnym starciu przegrał 7:6(5), 3:6, 4:6 z Alexeiem Popyrinem.

Rozstawiony z numerem szóstym Wawrinka po meczu był wściekły i było to zrozumiałe. W trzecim secie bowiem Popyrin zmagał się z kontuzją prawego uda i miał problemy z poruszaniem się po korcie. Doświadczony Szwajcar jednak nie wykorzystał kłopotów młodszego rywala. Co więcej - w dziewiątym gemie po serii błędów oddał podanie, i to okazało się decydującym momentem pojedynku.

Dla 23-letniego Popyrina to drugi w karierze tytuł w głównym cyklu. Za triumf w Plava Laguna Croatia Open Umag otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i ponad 85,6 tys. euro premii finansowej.

Z kolei 38-letni Wawrinka poniósł 15. porażkę w swoim 31. finale na poziomie ATP Tour. Na trofeum czeka od maja 2017 roku, gdy zwyciężył w Genewie. Szwajcar opuści Umag bogatszy o 150 "oczek" oraz 49,9 tys. euro.

Do niespodzianki doszło też w finale gry podwójnej. Blaz Rola i Nino Serdarusić obronili trzy meczbole i pokonali 4:6, 7:6(2), 15-13 najwyżej rozstawioną włoską parę Simone Bolelli / Andrea Vavassori. Dla Słoweńca i Chorwata to pierwsze w karierach mistrzostwo w głównym cyklu.

Plava Laguna Croatia Open Umag, Umag (Chorwacja)
ATP 250, kort ziemny, pula nagród 562,8 tys. euro
niedziela, 30 lipca

finał gry pojedynczej:

Alexei Popyrin (Australia) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 6) 6:7(5), 6:3, 6:4

finał gry podwójnej:
Blaz Rola (Słowenia) / Nino Serdarusić (Chorwacja) - Simone Bolelli (Włochy, 1) / Andrea Vavassori (Włochy, 1) 4:6, 7:6(2), 15-13