Wiadomo, z kim Świątek zagra o finał

Coco Gauff nie dała się zaskoczyć Włoszce Jasmine Paolini. Amerykańska tenisistka będzie kolejną rywalką Igi Świątek w turnieju WTA 1000 w Cincinnati.

Iga Świątek WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek wygrała z Marketą Vondrousovą w starciu mistrzyń dwóch ostatnich wielkoszlemowych turniejów. Polka czekała na kolejną rywalkę w Cincinnati. Wyłonił ją mecz Coco Gauff (WTA 7) z Jasmine Paolini (WTA 43). Niespodzianki nie było. Amerykanka pokonała Włoszkę 6:3, 6:2.

Gauff w obu setach przegrywała 0:2, ale później brylowała na korcie. Amerykanka dwa razy oddała podanie, a wykorzystała sześć z 14 break pointów. Podwyższyła na 2-0 bilans spotkań z Paolini. W 2021 roku w Adelajdzie tenisistki stoczyły trzysetowy bój.

Amerykanka ma dopiero 19 lat, a już cztery razy doszła do wielkoszlemowego ćwierćfinału lub dalej. Finał ubiegłorocznego Rolanda Garrosa pozostaje jej najlepszym osiągnięciem w imprezie tej rangi. Gauff w swoim dorobku ma cztery singlowe tytuły w WTA Tour. Dwa zdobyła w tym roku, w styczniu w Auckland i na początku sierpnia w Waszyngtonie.

W poprzedniej rundzie Paolini wyeliminowała Jelenę Rybakinę. Łupem Kazaszki padł pierwszy set (6:4), ale w drugim skreczowała przy 2:5. Wcześniej Włoszka odprawiła Ukrainkę Martę Kostiuk i Hiszpankę Cristinę Bucsę. W sumie wygrała w Cincinnati pięć meczów, bo do głównej drabinki dostała się po przejściu dwustopniowych kwalifikacji.

Gauff awansowała do trzeciego półfinału turnieju WTA 1000. Poprzednie osiągnęła w Rzymie (2021) i Dubaju (2023). Amerykanka w 1/2 finału w Cincinnati wystąpi jak pierwsza nastolatka od czasu Anastazji Pawluczenkowej (2010). Ostatnią Amerykanką, która doszła w tym turnieju do półfinału przed ukończeniem 20. roku życia była Halle Cioffi (1988).

Świątek i Gauff zmierzą się w sobotę o finał. Polka wygrała wszystkie siedem ich dotychczasowych meczów i nie straciła w nich nawet seta. Najważniejsze ich spotkanie miało miejsce w finale Rolanda Garrosa 2022 i zakończyło się zwycięstwem raszynianki 6:1, 6:3. W obecnym sezonie liderka rankingu była górą w półfinale w Dubaju i ponownie w Paryżu, tym razem w ćwierćfinale.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 2,788 mln dolarów
piątek, 18 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Coco Gauff (USA, 7) - Jasmine Paolini (Włochy, Q) 6:3, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)