Nastoletnia gwiazda spełniła oczekiwania. Zagra w finale US Open

Coco Gauff w dwóch setach pokonała Karolinę Muchovą w półfinale rozgrywanego na kortach twardych US Open 2023. Tym samym 19-letnia Amerykanka awansowała do drugiego w karierze wielkoszlemowego finału.

Marcin Motyka
Coco Gauff PAP/EPA / CJ Gunther / Na zdjęciu: Coco Gauff
Od początku US Open 2023 oczekiwania wobec Coco Gauff były bardzo duże. Miejscowi kibice liczyli, że ich nastoletnia gwiazda uzyska świetny wynik w nowojorskim turnieju. I jak dotychczas się nie zawodzą. W czwartkową noc Amerykanka pokonała 6:4, 7:5 Karoliną Muchovą i wywalczyła awans do finału.

Rozstawiona z numerem szóstym Gauff rozpoczęła mecz z olbrzymią werwą i błyskawicznie objęła prowadzenie 5:1. Muchova otrząsnęła się jednak po imponującym starcie rywalki i zniwelowała straty na 4:5. W dziesiątym gemie jednak Amerykanka znów przejęła inicjatywę, wywalczyła setbola, przy którym Czeszka trafiła z bekhendu w siatkę.

Po pierwszym gemie drugiej partii mecz został przerwany. Powodem była sytuacja na trybunach, gdzie trzy osoby zaczęły protestować przeciwko wydobywaniu paliw kopalnych. Jeden z mężczyzn przykleił się bosymi stopami do ziemi. Potrzebna była interwencja policji. Nieoczekiwana pauza trwała aż 50 minut.

Przerwa lepiej posłużyła oznaczonej "dziesiątką" Muchovej, która po wznowieniu zaczęła grać w sposób bardziej urozmaicony i lepiej radziła sobie w wymianach. Gauff wyczekiwała na swój moment i doczekała się w ósmym gemie, kiedy przełamała przeciwniczkę. Serwując po zwycięstwo, 19-latka nie wytrzymała presji, zmarnowała meczbola i oddała podanie.

Gdy wydawało się, że losy odsłony zadecydują się w tie breaku, Gauff znów zaatakowała. W 12. gemie miała całą serię meczboli, lecz Muchova początkowo broniła się udanymi ofensywnymi akcjami. Jednak przy piątej piłce meczowej dla Amerykanki Czeszka wyrzuciła bekhend w aut i trybuny Arthur Ashe Stadium eksplodowały euforią.

Mecz trwał dwie godziny i trzy minuty. W tym czasie Gauff zaserwowała jednego asa, trzykrotnie została przełamana, wykorzystała pięć z dziesięciu break pointów, posłała 13 zagrań kończących i popełniła 25 niewymuszonych błędów. Z kolei Muchovej zapisano dwa asy, 15 uderzeń wygrywających i 36 pomyłek własnych.

Dla 19-latki z Florydy będzie to drugi występ w finale turnieju wielkoszlemowego. W poprzednim, Roland Garros 2022, przegrała z Igą Świątek. O tytuł w US Open, w sobotę, zmierzy się z lepszą z pary Madison Keys - Aryna Sabalenka.