Jubileuszowy mecz i kolejne rekordy. Novak Djoković w finale US Open

Novak Djoković bez straty seta pokonał Bena Sheltona w półfinale rozgrywanego na kortach twardych US Open 2023. Dla 36-letniego Serba był to 100. w karierze mecz w Nowym Jorku, po którym wywalczył awans do 36. wielkoszlemowego finału.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / CJ Gunther / Na zdjęciu: Novak Djoković
W piątek Novak Djoković rozegrał 100. mecz w US Open i został czwartym w dziejach tenisistą, który osiągnął tę barierę, po Jimmym Connorsie (115), Rogerze Federerze (103) i Viku Seixasie juniorze (102). Jubileusze spotkanie okrasił pewnym zwycięstwem. Pokonał 6:3, 6:2, 7:6(4) Bena Sheltona i awansował do finału nowojorskiego turnieju.

Debiutujący na poziomie 1/2 finału imprezy Wielkiego Szlema Shelton rozpoczął bardzo odważnie, ale jego zapał szybko został zgaszony przez Djokovicia. Serb radził sobie z serwisowymi bombami 20-letniego rywala, wygrywał większość wymian i w dwóch pierwszych setach stracił łącznie tylko pięć gemów.

Najwięcej emocji i zwrotów akcji przyniosła trzecia partia. Rozstawiony z numerem trzecim Djoković prowadził już 4:2, ale Shelton wyszedł na 5:4 i miał nawet piłkę setową, którą Serb obronił podaniem. W następnym gemie tenisista z Belgradu uzyskał przełamanie, po czym serwował, aby wygrać. Nie wykorzystał jednak szansy. Zmarnował meczbola i oddał podanie, przy break poincie smeczując w siatkę.

Losy seta musiały zadecydować się w tie breaku. W nim Djoković wrócił do solidnej gry i błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 5-1. Shelton częściowo zniwelował straty, ale przy stanie 6-4 i piłce meczowej dla Serba Amerykanin wpakował forhend w siatkę i spotkanie dobiegło końca.

Mecz trwał dwie godziny i 41 minut. W tym czasie Djoković zaserwował pięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z 14 break pointów, posłał 28 zagrań kończących i popełnił 25 niewymuszonych błędów. Sheltonowi natomiast zapisano pięć asów, 30 uderzeń wygrywających oraz 43 pomyłki własne.

Tym samym 36-latek z Belgradu znalazł się w 36. w karierze wielkoszlemowym finale, czym poprawił należące do niego najlepszego osiągnięcie w historii. O tytuł w US Open zagra po raz dziesiąty i wyrównał rekord Billa Tildena.

W pojedynku o 24. w karierze triumf w imprezie Wielkiego Szlema, a czwarty w US Open (poprzednie w latach 2011, 2015 i 2018), Serb zmierzy się w niedzielę z lepszym z pary Carlos Alcaraz - Danił Miedwiediew.