Odmienne losy weteranów w Sztokholmie. Gael Monfils pobił rekord

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Vaughn Ridley / Na zdjęciu: Gael Monfils
Getty Images / Vaughn Ridley / Na zdjęciu: Gael Monfils

Gael Monfils w dwóch setach pokonał Filipa Misolicia w II rundzie turnieju ATP 250 w Sztokholmie i został rekordzistą francuskiego tenisa pod względem liczby zwycięstw na kortach twardych. Odpadł Stan Wawrinka, który przegrał z lucky loserem.

Mimo 37 lat i sporych problemów zdrowotnych Gael Monfils ciągle wierzy, że stać go miejsce w ścisłej czołówce. Aby tego dokonać, musi zdobywać punkty i piąć się w rankingu. W tym tygodniu zapewnił już sobie 45 "oczek" za awans do ćwierćfinału turnieju ATP 250 w Antwerpii. W czwartek pokonał bowiem 6:4, 6:3 kwalifikanta Filipa Misolicia.

- Filip to solidny gracz, więc chodziło o to, żebym kontrolował losy wymian i zmieniał prędkości uderzeń. Myślę, że dobrze się spisałem i jestem szczęśliwy, iż wygrałem w dwóch setach - powiedział, cytowany przez atptour.com, Monfils, który w ciągu 73 minut gry zaserwował 11 asów, ani razu nie został przełamany i wywalczył trzy breaki.

Dla tenisisty z Paryża to 356. w karierze wygrany mecz na kortach twardych w głównym cyklu. Został pod tym względem rekordzistą Francji, dystansując Richarda Gasqueta (355). W swoim pierwszym od dwóch lat ćwierćfinale imprezy rangi ATP Tour zmierzy się z rodakiem, Adrianem Mannarino, turniejową "dwójką" w Sztokholmie, który w czwartek wyeliminował Romana Safiullina.

Odpadł za to inny weteran, Stan Wawrinka. 38-letni Szwajcar trzykrotnie został przełamany i przegrał 4:6, 1:6 ze "szczęśliwym przegranym" z kwalifikacji, Tomasem Machacem, zastępcą Alejandro Davidovicha. Kolejnym rywalem Czecha będzie Laslo Djere.

Ku uciesze miejscowych kibiców w 1/4 finału zameldował się Elias Ymer. Szwed, posiadacz dzikiej karty, w jedynym czwartkowym trzysetowym meczu okazał się lepszy od Dino Prizmicia, zawodnika z eliminacji. O awans do półfinału Ymer zagra z Miomirem Kecmanoviciem, pogromcą najwyżej rozstawionego Holgera Rune.

BNP Paribas Nordic Open, Sztokholm (Szwecja) ATP 250, kort twardy w hali, pula nagród 673,6 tys. euro czwartek, 19 października

II runda gry pojedynczej:

Adrian Mannarino (Francja, 2) - Roman Safiullin 6:4, 6:4 Gael Monfils (Francja, PR) - Filip Misolić (Austria, Q) 6:4, 6:3 Elias Ymer (Szwecja, WC) - Dino Prizmić (Chorwacja, Q) 6:3, 3:6, 6:2 Tomas Machac (Czechy, LL) - Stan Wawrinka (Szwajcaria) 6:4, 6:1