Świetny tydzień Polaka. W finale spotkał się z półfinalistą Australian Open

W niedzielę rozegrano finał halowych zawodów ITF World Tennis Tour o puli nagród 25 tys. dolarów na kortach twardych w Loughborough. W meczu o tytuł Martyn Pawelski musiał uznać wyższość Kyle'a Edmunda.

Rafał Smoliński
Martyn Pawelski WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Martyn Pawelski
W turnieju w brytyjskim Loughborough Martyn Pawelski (ATP 550) zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Odprawił czterech rywali, w tym trzech rozstawionych, dzięki czemu stanął przed szansą na wywalczenie piątego mistrzostwa na zawodowych kortach.

Na drodze 19-letniego gliwiczanina stanął Kyle Edmund (ATP 539). Brytyjczyk to tenisista, który w 2018 roku osiągnął półfinał wielkoszlemowego Australian Open. W tamtym sezonie wygrał również zawody ATP 250 w Antwerpii i był w finale imprezy tej rangi w Marrakeszu. Wspiął się nawet na 14. pozycję w rankingu ATP.

W 2020 roku Edmund wygrał halowy turniej ATP 250 w Nowym Jorku. Potem jego karierę zahamowała poważna kontuzja lewego kolana. Tenisista przeszedł kilka operacji i stracił wiele miesięcy. Teraz stara się wrócić do dawnej dyspozycji, ale nie jest to łatwe.

Edmund zmierzył się w finale z Pawelskim i po dwusetowym pojedynku zwyciężył 6:4, 6:4. Tym samym sięgnął po premierowe zawodowe mistrzostwo od blisko czterech lat. W każdym secie Brytyjczyk był lepszy o jedno przełamanie, ale Polak sprawił mu sporo problemów.

O losach pierwszego seta zadecydowało przełamanie na korzyść Brytyjczyka w siódmym gemie. Nasz reprezentant wypracował dwa break pointy, lecz rywal nie dał się zaskoczyć. Potem Edmund otworzył przełamaniem drugą partię. 29-latek był pod presją, ale nie stracił serwisu ani w szóstym, ani w ósmym gemie. W całym pojedynku obronił sześć break pointów. Po godzinie i 53 minutach wykorzystał piątą piłkę meczową i rozstrzygnął spotkanie.