Mamy kolejną wielką sensację na Australian Open

Kolejna duża niespodzianka w Australian Open 2024! Greczynka Maria Sakkari odpadła po porażce z Rosjanką Eliną Awanesjan. Niesamowitą bitwę stoczyły Marta Kostiuk i Elise Mertens.

Maria Sakkari PAP/EPA / MAST IRHAM / Na zdjęciu: Maria Sakkari
W Australian Open nie ma już trzech tenisistek z Top 10 rankingu. Los Ons Jabeur i Markety Vondrousovej podzieliła Maria Sakkari (WTA 8). Greczynka przegrała 4:6, 4:6 z Eliną Awanesjan (WTA 74). Dla Rosjanki jest to pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

W trwającym godzinę i 43 minuty meczu Awanesjan dwa razy oddała podanie, a sama spożytkowała cztery z 12 break pointów. Pokusiła się o 17 kończących uderzeń przy 24 niewymuszonych błędach. Sakkari zanotowano 23 piłki wygrane bezpośrednio i 43 pomyłki.

Najlepszym wynikiem Sakkari w Australian Open jest IV runda (2020, 2022). Greczynka jest półfinalistką Rolanda Garrosa i US Open z 2021 roku. Awanesjan w ubiegłym sezonie w Paryżu doszła do 1/8 finału w swoim wielkoszlemowym debiucie. Teraz po raz pierwszy uczestniczy w Australian Open i już jest w III rundzie.

Wielkich emocji dostarczyło spotkanie Marty Kostiuk (WTA 37) z Elise Mertens (WTA 28). Ukrainka wygrała 5:7, 6:1, 7:6(6). Obroniła piłkę meczową w 12. gemie trzeciego seta. W rozstrzygającym super tie breaku (do 10 punktów) przegrywała 1-4, by zdobyć dziewięć z ostatnich 11 punktów.

W trwającym dwie godziny i 53 minuty meczu Kostiuk posłała 50 kończących uderzeń przy 38 niewymuszonych błędach. Mertens miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 37 pomyłek. Ukrainka odparła 10 z 13 break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z ośmiu okazji. Zdobyła 28 z 32 punktów przy siatce.

Łesia Curenko (WTA 33) pokonała 6:3, 6:4 Rebekę Masarovą (WTA 91). W ciągu 96 minut Ukrainka miała osiem akcji przy siatce i była w nich w 100 proc. skuteczna. Trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 17 break pointów.