Sensacja w Dallas. Faworyt odprawiony w 63 minuty

W piątek rozegrano ćwierćfinały halowej imprezy rangi ATP 250 na kortach twardych w Dallas. Wydarzeniem dnia była porażka najwyżej rozstawionego Francesa Tiafoe'a. W półfinale dojdzie do interesującego starcia z udziałem dwójki Amerykanów.

Rafał Smoliński
Marcos Giron PAP/EPA / ADAM DAVIS / Na zdjęciu: Marcos Giron
W 2021 roku Marcos Giron pokonał Francesa Tiafoe'a w paryskiej hali Bercy, ale potem doznał trzech porażek, nie zdobywając przy tym nawet seta. W Dallas doszło do ich piątego spotkania w tourze i faworyzowany Amerykanin doznał porażki ze swoim rodakiem w zaledwie 63 minuty.

Pochodzący z Kalifornii Giron pokonał Tiafoe'a 6:1, 6:4. W całym meczu nie musiał bronić żadnego break pointa. W pierwszym secie szybko odskoczył na 5:0. Natomiast w drugiej partii postarał o jedyne przełamanie w trzecim gemie i od tego momentu pilnował własnego podania.

Dla Girona to 12. w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 20 światowego rankingu. W sobotnim półfinale Dallas Open 2024 jego przeciwnikiem będzie oznaczony czwartym numerem Adrian Mannarino. Francuz nie rozegrał jeszcze pełnego meczu w Teksasie. Na początek miał wolny los, w II rundzie otrzymał walkowera, zaś w ćwierćfinale jego rywal, Australijczyk James Duckworth, skreczował przy stanie 2:6, 1:3.

W piątek nie zawiedli dwaj pozostali wysoko rozstawieni Amerykanie. Grający z "dwójką" Tommy Paul zwyciężył leworęcznego Dominika Koepfera 7:5, 6:3. Niemiec postawił mu trudne warunki szczególnie w premierowej odsłonie, w której dwukrotnie odrobił stratę przełamania. Ostatecznie jednak reprezentant USA awansował do półfinału bez straty seta.

Problemy miał za to Ben Shelton, który w Dallas został rozstawiony z trzecim numerem. Amerykanin przegrał premierową odsłonę po tie-breaku. W drugim i trzecim secie był jednak w stanie przełamać podanie Jordana Thompsona w siódmym gemie. Tym samym pokonał finalnie Australijczyka 6:7(2), 6:4, 6:4 i dzięki temu powalczy w sobotę o finał.

Paul i Shelton zmierzą się ze sobą po raz czwarty w głównym cyklu. W 2023 roku pierwszy z Amerykanów  był lepszy w ćwierćfinale Australian Open. Potem jednak Shelton wygrał w IV rundzie US Open oraz w ćwierćfinale imprezy ATP 500 w Tokio, w której cieszył się z trofeum. Ich pojedynek w Dallas zapowiada się więc interesująco.

Triumfator zawodów Dallas Open 2024 otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę prawie 115 tys. dolarów.