Kolejna szansa dla Kasatkiny. Rybakina o krok od drugiego tytułu

W sobotę poznaliśmy finalistki turnieju WTA 500 w Abu Zabi. O tytuł na katarskich kortach powalczą Daria Kasatkina i Jelena Rybakina, dla której będzie to szansa na drugie tegoroczne trofeum. W styczniu Kazaszka wygrała rywalizację w Brisbane.

Seweryn Czernek
Daria Kasatkina Getty Images / Christopher Pike / Daria Kasatkina
Turniej WTA 500 w Abu Zabi jest najważniejszym punktem rywalizacji w kobiecym tourze w tym tygodniu. Jedynym polskim akcentem w tych zmaganiach była Magda Linette. Polka zakończyła udział w imprezie na drugiej rundzie, w której przegrała z Beatriz Haddad Maią.

Grająca z "szóstką" Brazylijka w sobotę stanęła przed szansą na wywalczenie awansu do finału. Na jej drodze stanęła jednak turniejowa "siódemka", Daria Kasatkina. W pierwszej partii obie zawodniczki aż sześciokrotnie wygrywały gemy przy podaniu rywalki. Dwa przełamania więcej zanotowała Rosjanka, co dało jej zwycięstwo 6:3.

W drugiej partii kontrolę na korcie przejęła Haddad Maia, która wygrała 6:4 i wyrównała stan meczu.  Decydujący set przyniósł sporo emocji i walki. Obie tenisistki zanotowały po dwa przełamania, a gra na remis doprowadziła do tie-breaka. W nim Kasatkina nie dała rywalce żadnych szans i oddała jej tylko dwa punkty. Rosjanka awansowała tym samym do drugiego finału w sezonie. W styczniu zagrała o tytuł w Adelajdzie, gdzie musiała uznać wyższość Jeleny Ostapenko.

O drugie miejsce w decydującym starciu zawalczyły turniejowa "jedynka" Jelena Rybakina i grająca z "ósemką" Ludmiła Samsonowa. Pierwszy set nie miał żadnej historii. Kazaszka po 25 minutach gry wyszła na 1:0 w meczu, rozbijając rywalkę 6:0. Faworytka zaprezentowała świetną dyspozycję serwisową, tracąc przy własnym podaniu tylko trzy punkty.

Już początek drugiej partii zapowiadał zmianę optyki spotkania. Rosjanka w pierwszym gemie odebrała rywalce podanie, a po drugim przełamaniu wyszła na 4:1. Choć po chwili Rybakina odrobiła część strat i zbliżyła się do prowadzącej na jednego gema, nie zdołała wykorzystać break pointa i doprowadzić do remisu. Finalnie ze zwycięstwa 6:4 cieszyła się Samsonowa, która wyrównała stan meczu.

Decydująca odsłona ponownie należała do turniejowej "jedynki". Rybakina już w pierwszym gemie serwisowym rywalki miała szansę na przełamanie, jednak nie wykorzystała break pointa. Niedługo później dopięła swego, a po utrzymaniu własnego podania wyszła na 4:1. Spotkanie zamknęła szóstym przełamaniem i zwycięstwem 6:2, które dało jej awans do finału. Kazaszka w niedzielę stanie przed szansą na wywalczenie drugiego trofeum po styczniowym triumfie w Brisbane.

Mubadala Abu Zabi Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)