Finał trwał niewiele ponad godzinę. Jest nowa mistrzyni w Abu Zabi

Turniej WTA 500 w Abu Zabi ma nową triumfatorkę. Została nią Kazaszka Jelena Rybakina, która w finale w 68 minut pokonała Darię Kasatkinę.

Jelena Rybakina PAP/EPA / Alonso Cupul / Jelena Rybakina
Jelena Rybakina występ w Abu Zabi rozpoczęła od przegrania seta z Amerykanką Danielle Collins. Ostatecznie na Kazaszkę nie było mocnych. Później straciła jeszcze jedną partię, w półfinale z Ludmiłą Samsonową. W finale Rybakina pokonała 6:1, 6:4 Darię Kasatkinę.

Decydujące starcie nie dostarczyło wielkich emocji. W pierwszym secie doszło do czterech przełamań. Trzy z nich uzyskała Rybakina. W drugiej partii Kasatkina dwa razy odrobiła stratę przełamania. Ostatecznie od stanu 4:3 przegrała trzy kolejne gemy.

Przy stanie 6:1, 5:4 Rybakina serwowała po tytuł. Przy 30-30 spotkanie zostało na kilka minut przerwane z powodu deszczu. Nie zmieniło to losów finału. Po wznowieniu Kazaszka spokojnie przypieczętowała triumf.

W ciągu 68 minut Kasatkina popełniła dziewięć podwójnych błędów, a Rybakina zrobiła dwa. Kazaszka zaserwowała trzy asy, a Rosjanka nie miała ani jednego. Mistrzyni Wimbledonu 2022 wykorzystała sześć z 10 break pointów. Wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie spotkań z Kasatkiną. Było to ich drugie starcie w Abu Zabi. W 2021 roku w 1/8 finału Rybakina wygrała 6:3, 6:4.

Dla Rybakiny jest to drugi tytuł w tym roku. W styczniu triumfowała w Brisbane. Bilans jej wszystkich finałów to teraz 7-9. Największe trofeum Kazaszka wywalczyła w 2022 roku w Wimbledonie. Kasatkina pozostaje z sześcioma tytułami na koncie. Jest to jej drugi przegrany finał w tym sezonie. Miesiąc temu w Adelajdzie uległa Łotyszce Jelenie Ostapenko. Rosjanka ma teraz bilans finałów 6-9.

W deblu tytuł padł łupem Sofii Kenin i Bethanie Mattek-Sands. Amerykanki wygrały tylko dwa mecze. W ćwierćfinale i półfinale nie musiały wychodzić na kort, bo ich rywalki oddały spotkania walkowerem. W finale pokonały 6:4, 7:6(4) Czeszkę Lindę Noskovą i Brytyjkę Heather Watson. Dla Kenin i Mattek-Sands jest to drugi wspólny triumf w deblu. W 2019 roku wygrały turniej w Pekinie.

Mubadala Abu Zabi Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 922,5 tys. dolarów
niedziela, 11 lutego

finał gry pojedynczej:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 1) - Daria Kasatkina (7) 6:1, 6:4

finał gry podwójnej:

Sofia Kenin (USA) / Bethanie Mattek-Sands (USA) - Linda Noskova (Czechy) / Heather Watson (Wielka Brytania) 6:4, 7:6(4)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Jelena Rybakina zostanie liderką rankingu?