Sensacyjna mistrzyni w San Diego. Największy sukces w karierze

Turniej WTA 500 w San Diego zakończył się niespodziewanym zwycięstwem Katie Boulter. Brytyjka pokonała po trzysetowym finale Martę Kostiuk. Sukces ten dał jej ogromny awans w rankingu WTA.

Seweryn Czernek
Katie Boulter Getty Images / Sean M. Haffey / Katie Boulter
Rywalizacja w turnieju WTA 500 w San Diego dobiegła końca. Ku sporemu zaskoczeniu miejscowych kibiców o tytuł nie powalczyła żadna z ich zawodniczek. Na półfinale udział w imprezie zakończyły Jessica Pegula i Emma Navarro. W decydującym starciu zaprezentowały się z kolei Katie Boulter i Marta Kostiuk, dla których był to debiut w finale zmagań rangi WTA 500.

Pojedynek od początku obfitował w emocje. Pierwsze przełamanie już w trzecim gemie zanotowała Brytyjka. Tenisistka z Ukrainy odpowiedziała serią czterech wygranych gemów i odskoczyła na 5:2. Już po chwili miała pierwszą szansę na zamknięcie seta, jednak rywalka utrzymała podanie i rozpoczęła pogoń.

Boulter w dziewiątym gemie odrobiła stratę jednego przełamania. Po chwili po długiej walce obroniła cztery piłki setowe przy własnym podaniu i doprowadziła do remisu. Kostiuk nie pozwoliła jednak odebrać sobie tego seta. Wygrała gema serwisowego i zakończyła partię kolejnym przełamaniem, wygrywając 7:5.

W dwóch kolejnych odsłonach obraz meczu uległ diametralnej zmianie. Kontrolę na korcie przejęła Brytyjka, która zanotowała łącznie pięć przełamań i wygrała oba sety 6:2. Ukrainka nie potrafiła znaleźć odpowiedzi na świetną grę rywalki, która odniosła końcowy triumf. To zdecydowanie największy sukces w jej karierze. Boulter wcześniej wygrała tylko jeden turniej rangi WTA 250, a miało to miejsce w ubiegłym roku na kortach trawiastych w Nottingham.

Triumf w San Diego znalazł wyraźne odzwierciedlenie w rankingu WTA. Przed startem rywalizacji Boulter zajmowała 49. miejsce. Po dopisanie 500 punktów za zwycięstwo awansowała aż o 22 lokaty i w najnowszym zestawieniu została sklasyfikowana na 27. miejscu. Brytyjka wyraźnie poprawiła więc "życiówkę" (wcześniej 48. miejsce).

Cymbiotika San Diego Open, San Diego (USA)