Deja vu sprzed roku. Carlos Alcaraz obronił tytuł

Carlos Alcaraz obronił tytuł w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells. W finale, podobnie jak przed rokiem, Hiszpan w dwóch setach pokonał Daniła Miedwiediewa.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / John G. Mabanglo / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
W finale tegorocznej edycji turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells doszło do powtórki z ubiegłego sezonu i meczu Carlosa Alcaraza z Daniłem Miedwiediewem. Przed 12 miesiącami Hiszpan zwyciężył 6:3, 6:2. Niedzielny pojedynek miał nieco inny przebieg, ale zakończył się bardzo podobnym wynikiem. Murcjanin wygrał 7:6(5), 6:1.

Pojedynek lepiej rozpoczął rozstawiony z numerem czwartym Miedwiediew, który już w drugim gemie zanotował przełamanie. Alcaraz zdołał jednak szybko odrobić stratę i wyrównał na 3:3. Ostatecznie wszystko musiało rozstrzygnąć się w tie breaku. W nim do stanu 5-5 obaj walczyli punkt za punkt. Wówczas moskwianina zaczął zawodzić forhend.

Po przestrzelonym returnie Miedwiediew podarował Alcarazowi punkt na 6-5 i piłkę setową, przy której znów pomylił się z forhendu, tym razem w wymianie z głębi kortu. Dzięki temu po 70 minutach rywalizacji premierowa partia padła łupem oznaczonego numerem drugim Hiszpana.

Drugi set był jednostronny. Miedwiediew wyraźnie obniżył swój poziom, a zamiast na grze, w pełnym momencie skupiał się na polemice z kibicami. W efekcie Alcaraz łatwo wyszedł na prowadzenie 5:1 i wywalczył dwa meczbole. Wykorzystał już pierwszą szansę, wygrywając wymianę, i wzniósł ręce w góre geście triumfu.

Mecz trwał godzinę i 42 minuty. W tym czasie Alcaraz zaserwował trzy asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z dziesięciu break pointów, posłał 23 zagrania kończące i popełnił 11 niewymuszonych błędów. Z kolei Miedwiediewowi zapisano trzy asy, 11 uderzeń wygrywających oraz 14 pomyłek własnych.

Dla 20-latka z Murcji to 13. w karierze tytuł w głównym cyklu, a piąty rangi ATP Masters 1000. Został pierwszym tenisistą, który obronił trofeum w BNP Paribas Open od triumfów Novaka Djokovicia w latach 2014-16. Za wygraną otrzyma 1000 punktów do światowego rankingu i 1,1 mln dolarów premii finansowej.

Tymczasem 28-letni Miedwiediew poniósł 18. porażkę w swoim 38. finale głównym cyklu, w tym drugą w obecnym sezonie (w Australian Open przegrał z Jannikiem Sinnerem). Za występ w Indian Wells zainkasuje 650 "oczek" oraz 585 tys. dolarów.