Pora zejść na ziemię. Iga Świątek będzie jeszcze mocniejsza

Iga Świątek rozpoczyna w Stuttgarcie sezon na kortach ziemnych, na które przeniosła się z hardu. Czeka ją na tej nawierzchni kilka występów, zwieńczonych turniejem olimpijskim, gdzie ma szanse na medal.

Krzysztof Straszak
Krzysztof Straszak
Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Wiosna to w tenisowym kalendarzu czas łączonych turniejów WTA i ATP na kortach ziemnych w wielkich europejskich stolicach: najpierw Madryt, potem Rzym i wreszcie wielkoszlemowy finisz w Paryżu (20 maja - 9 czerwca).

W tym roku kampania będzie miała prestiżowy letni epilog: najlepsi tenisiści i tenisistki zawitają na paryskie korty Rolanda Garrosa także z okazji igrzysk olimpijskich (26 lipca - 11 sierpnia).

Tenisistki zainaugurowały już rywalizację na kortach ziemnych w WTA Charleston, ale Iga Świątek (i większość czołówki) przez grę w Billie Jean King Cup rozpoczyna dopiero od Stuttgartu.

I to jest bardzo dobra wiadomość dla Igi Świątek, która na ziemi radzi sobie zdecydowanie najlepiej ze wszystkich nawierzchni. W profesjonalnej karierze (rozgrywki ITF i WTA) wygrała w sumie 81 proc. spotkań. Na kortach ziemnych ma 87-procentową skuteczność, na kortach trawiastych 70-procentową, a na kortach twardych wygrała 79 procent rozgrywanych meczów (źródło: ITF).

Panowie ważne turnieje mają już za sobą. Na początku tej części sezonu cieszyliśmy się z tytułu Huberta Hurkacza w Estoril, a potem jego ćwierćfinałową batalią z Casperem Ruudem w Monte Carlo. Impreza w Monako jest pierwszym turniejem męskim na kortach ziemnych z udziałem najlepszych. Po awansie do półfinału Novak Djoković przyznał, że bywa, że na mączce ciężej jest kontrolować swoje gemy serwisowe. Dlaczego? Zobaczmy, co charakteryzuje korty ziemne oprócz tego, że łatwo na nich ubrudzić skarpetki.

Cechy charakterystyczne dla gry na kortach ziemnych

Cecha 1: Serwis mądrzejszy, nie mocniejszy

Zacznijmy od serwisu. Na kortach ziemnych, gdzie piłka odbija się wolniej i wyżej niż na twardych nawierzchniach, serwis z dużą mocą nie zawsze jest najskuteczniejszy. Odbierający ma więcej czasu na odpowiedź. Podanie, które na twardych kortach może być niemal nieosiągalne, na mączce daje szansę na skuteczniejszy return.

Na kortach ziemnych widzimy więcej podań z tzw. kickiem niż slajsa i serwisów płaskich. Topspin (czyli nadanie piłce obrotu do przodu) sprawia, że zaserwowana piłka odbija się jeszcze wyżej, a przeciwnik jest zmuszony do odbioru z trudnej pozycji, co często skutkuje słabszym uderzeniem. Dzięki temu serwujący może zyskać przewagę taktyczną, spychając rywala do defensywnej gry na tyłach kortu. Inaczej mówiąc, można "wyrzucić" przeciwnika poza kort, a przynajmniej trzymać go na dystans, tym samym zyskując kontrolę nad wymianą.

Cecha 2: Wykorzystanie geometrii kortu

Mączka ceglana pozwala na spektakularne wymiany, gdzie precyzja i taktyka grają dużą rolę. Błędy przeciwnika mogą być łatwiej wywołane przez skuteczne wykorzystanie szerokości kortu. Jeszcze do niedawna charakterystycznym, urosłym do rangi stereotypu obrazkiem z kortów ziemnych była długa wymiana po przekątnej. W takiej sytuacji każdy z zawodników czeka na pomyłkę rywala.

W przeciwieństwie do tego, na kortach twardych zawodnicy częściej starają się zakończyć punkty szybko, stosując mocniejsze i bardziej bezpośrednie uderzenia, jak płaskie strzały czy mocne serwisy. Zmiany kierunków są tam bardziej skuteczne ze względu na szybkość nawierzchni i niższe odbicia piłki, które utrudniają rywalowi przygotowanie do odpowiedniego uderzenia. Oczywiście i na kortach twardych gra się po przekątnej, ale częściej stosuje się tam bezpośrednią i agresywną grę liniami.

Kontrolowanie kątów, prędkości i rotacji piłki pozwalają na utrzymanie przeciwnika w ruchu i dominowanie wymiany bez względu na nawierzchnię, ale na kortach ziemnych moc uderzeń ma nieco mniej znaczenia.

Cecha 3: Podkręcone piłki

Uderzenia łukowate, tj. z wysoką trajektorią lotu, są na kortach ziemnych często bardziej skuteczne niż strzały płaskie. Jak przy serwisie, forhend z dużym topspinem sprawia trudność przeciwnikowi, który musi radzić sobie z piłką odbijającą się wysoko i głęboko w kort. Ta technika jest szczególnie efektywna na mączce ceglanej, ponieważ wolniejsza i miększa nawierzchnia sprzyja większemu "gryzieniu" piłki przez kort, co zwiększa efekt rotacji.

Trajektorie bardziej płaskie, chociaż mogą być skuteczne na szybszych kortach twardych, na mączce nie mają takiej samej mocy i często mogą być łatwiejsze do opanowania przez dobrze przygotowanego rywala.

Nie mówiliśmy jeszcze o bekhendzie. Znakomita większość zawodników używa dziś obu rąk do tego uderzenia. Topspin z takiego bekhendu jest bardziej skomplikowany i przez to mniej spotykany niż ten z forhendu. Z bekhendu częściej za to rodzi się skrót. Posłanie piłki tuż za siatkę, z rotacją wsteczną, całkowicie zmienia przebieg akcji i rzadko po tym wraca się do wymiany z linii końcowej. Ale wymaga też nienagannej techniki. Mistrzynią tego zagrania była Agnieszka Radwańska.

Cecha 4: Ślizgi

Tym, co pomaga w dojściu do piłki na kortach ziemnych, a co jest też najbardziej chyba charakterystycznym obrazkiem wyróżniającym grę na tej nawierzchni, jest ślizg. Wierzchnią warstwą kortu ziemnego jest mączka ceglana, sypki materiał, który umożliwia właśnie wykonywanie ślizgów i zapewnia wolniejsze odbicie piłki. Dzięki drobnym, luźnym ziarnom tej mączki tenisiści mogą kontrolować swoje ruchy przy dużych prędkościach.

Cecha 5: Adaptacja i warunki

Jak podkreślają trenerzy, kort ziemny wymaga szczególnej adaptacji nie tylko w technice, ale i w taktyce na dany mecz, bo słońce i wiatr to czynniki, które zmieniają dynamikę meczu. Adaptacji wymaga także sprzęt: kluczowe są buty, pozwalające na kontrolowane ślizgi i stabilne oparcie.

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) klasyfikuje korty w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza nawierzchnię wolną, a 5 - szybką. Korty twarde, często definiowane jako średnio-szybkie lub szybkie, sprzyjają graczom z potężnym serwisem i agresywnym stylem gry. Mączka ceglana zwykle uznawana jest za nawierzchnię wolną.

Wszystko to oczywiście ogólny zarys, bo różnych rodzajów kortów i ziemnych, i twardych jest całe mnóstwo, a budowa każdego kortu, a także wysokość nad poziomem morza i klimat znacząco wpływają na specyfikę gry na danej nawierzchni. Wystarczy porównać wrażenia tenisistów z turnieju w najwyżej położonej stolicy w Europie (Madryt) i tego w Monte Carlo na Lazurowym Wybrzeżu.

Cecha 6: Doświadczenie w grze na mączce

Tenis wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i głębokiego zrozumienia nawierzchni. Różnice te nie tylko wpływają na styl gry, ale także na strategię i przygotowanie fizyczne zawodników. Ci, którzy wychowali się na kortach twardych miewają duże problemy z poruszaniem się po mączce.

Każdy ma też swoje preferencje. Trzykrotna mistrzyni Rolanda Garrosa Iga Świątek preferuje kort ziemny, który z kolei nie jest ulubioną nawierzchnią Huberta Hurkacza, i to mimo jego ostatniego tytułu w Portugalii. Rafael Nadal, jak większość tenisistów hiszpańskich jego i poprzednich generacji, był znany głównie jako fan kortów ziemnych, póki nie zaczął wygrywać wszystkiego, łącznie z Wimbledonem. Z kolei jego historyczny rywal, Roger Federer, który wygrał wszystko, na paryskiej mączce zwyciężył „tylko” raz, w 2009 roku.

Kort ziemny jest być może najtrudniejszą nawierzchnią do gry w tenisa, ale dzięki swojej specyfice także miejscem pięknych tenisowych spektakli. W tym roku zyskuje jeszcze wyższą rangę, bo na przełomie lipca i sierpnia będzie areną walki o medale olimpijskie z udziałem Polaków.

Świątek i Hurkacz zagrają w Rzymie
Hurkacz już myśli o igrzyskach w Paryżu

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek zdobędzie medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×