Robi się ciekawie. Wielka rywalka już za plecami Igi Świątek

Iga Świątek jest obecnie najlepszą tenisistką świata, ale w rankingu WTA Race jej przewaga stopniała. Dystans do Polki zmniejszyła mistrzyni ze Stuttgartu, Kazaszka Jelena Rybakina.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Iga Świątek
Za nami pierwszy poważny sprawdzian na europejskiej mączce. Iga Świątek nie wygrała zawodów WTA 500 w Stuttgarcie po raz trzeci z rzędu. Tym razem polska tenisistka przegrała na etapie półfinału z Jeleną Rybakiną.

To właśnie Kazaszka poszła za ciosem i po pokonaniu Ukrainki Marty Kostiuk w finale została nową mistrzynią halowego turnieju w Stuttgarcie. Dzięki temu wywalczyła 500 punktów do światowej klasyfikacji.

W rankingu najlepszych tenisistek sezonu 2024 Rybakina zbliżyła się do Świątek. Obie panie dzielą aktualnie zaledwie 142 punkty. Polka zgromadziła ich 3335, natomiast Kazaszka ma ich w dorobku 3193.

Trzecia w klasyfikacji WTA Race jest Aryna Sabalenka. Po wspaniałym sukcesie w Australian Open 2024 Białorusinka nieco spuściła z tonu i ma za sobą dwa nieudane miesiące. Do Świątek traci obecnie 707 punktów w zestawieniu uwzględniającym tylko rezultaty z tego roku.

Ranking WTA Race ma znaczenie, ponieważ to na jego bazie tenisistki kwalifikują się do WTA Finals. Tegoroczne Mistrzostwa WTA zostaną rozegrane w dniach 2-9 listopada w Rijadzie. Tradycyjnie w turnieju weźmie udział osiem najlepszych singlistek i osiem najlepszych par deblowych sezonu 2024.

Już we wtorek (23 kwietnia) rozpocznie się prestiżowy turniej na kortach ziemnych w Madrycie. W Mutua Madrid Open 2024 wystąpią czołowe tenisistki świata, dlatego zapowiadają się wielkie emocje (zobacz losowanie). Mistrzyni tych zawodów otrzyma 1000 punktów, zatem możliwe są kolejne zmiany w światowej klasyfikacji.