Hubert Hurkacz wie, z kim zagra o ćwierćfinał. To dla niego niewygodny rywal

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Yoan Valat / Na zdjęciu: Grigor Dimitrow
PAP/EPA / Yoan Valat / Na zdjęciu: Grigor Dimitrow

Grigor Dimitrow będzie rywalem Huberta Hurkacza w 1/8 finału rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2024. W III rundzie Bułgar w czterech setach pokonał Zizou Bergsa.

W drodze do III rundy Roland Garros 2024 Grigor Dimitrow stracił zaledwie 18 gemów. W tej fazie paryskiego turnieju rozstawiony z numerem dziesiątym Bułgar trafił na Zizou Bergsa i odniósł kolejne zwycięstwo - pokonał belgijskiego kwalifikanta 6:3, 7:6(4), 4:6, 6:4.

Mecz był rozgrywany na przestrzeni dwóch dni i na dwóch kortach. W piątek został przerwany z powodu opadów deszczu przy prowadzeniu Dimitrowa 6:3, 2:1. Po wznowieniu, pod dachem areny im. Philippe'a Chatreiera, Bułgar roztrwonił przewagę przełamania w drugim secie, ale wygrał tę partię w tie breaku.

Halowe warunki powinny faworyzować Dimitrowa. Tymczasem w trzeciej odsłonie znów stracił przewagę breaka i tym razem nie odzyskał prowadzenia. Co więcej, ponownie został przełamany i nieoczekiwanie przegrał tę partię 4:6.

Czwarty set toczył się spokojnym rytmem. Obaj pewnie utrzymywali własne podania, aż do dziesiątego gema, gdy Dimitrow wywalczył dwie piłki meczowe. Pierwszej nie wykorzystał, ale przy drugiej wymusił błąd Bergsa w długiej wymianie z głębi kortu i mógł wznieść ręce w górę w geście triumfu.

Mecz trwał trzy godziny i 57 minut. W tym czasie Dimitrow zaserwował cztery asy, pięciokrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 14 break pointów, posłał 37 zagrań kończących i popełnił 42 niewymuszone błędy.

Tym samym Dimitrow został rywalem w IV rundzie oznaczonego numerem ósmym Huberta Hurkacza. Dla Polaka będzie to wymagające wyzwanie. Dotychczas zmierzyli się ze sobą pięciokrotnie i zawsze wygrywał Bułgar. Na mączce zagrali jeden raz, przed dwoma laty w półfinale turnieju Masters 1000 w Monte Carlo, i wówczas tenisista z Chaskowa zwyciężył 6:4, 3:6, 7:6(2).

32-letni Dimitrow aktualnie zajmuje dziesiąte miejsce w rankingu ATP. Najwyżej był trzeci. Jego największym sukcesem jest triumf w ATP Finals 2017. Łącznie w karierze zdobył dziewięć tytułów w głównym cyklu, w tym jeden w obecnym sezonie (w Brisbane), oraz zagrał w dziesięciu finałach. Roland Garros jest jedynym turniej wielkoszlemowym, w którym nie doszedł do półfinału. Jego najlepszy wynik na paryskiej mączce to 1/8 finału z sezonów 2020 i 2023-24.

Mecz Hurkacza z Dimitrowem odbędzie się w niedzielę nie przed godz. 18:00.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 53,478 mln euro piątek-sobota, 31 maja - 1 czerwca

III runda gry pojedynczej: Grigor Dimitrow (Bułgaria, 10) - Zizou Bergs (Belgia, Q) 6:3, 7:6(4), 4:6, 6:4

Źródło artykułu: WP SportoweFakty