Rewanż za Australian Open. Polski junior gra dalej w Paryżu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Foto Olimpik/NurPhoto / Na zdjęciu: Tomasz Berkieta
Getty Images / Foto Olimpik/NurPhoto / Na zdjęciu: Tomasz Berkieta

Wtorek był kolejnym dniem rywalizacji w juniorskiej edycji wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2024. Cenne zwycięstwo odniósł Tomasz Berkieta. Porażki w II rundzie singla doznała natomiast Monika Stankiewicz.

W turnieju chłopców doszło we wtorek do pojedynku Tomasza Berkiety z Haydenem Jonesem. W styczniu obaj trafili na siebie w III rundzie Australian Open 2024, a ze zwycięstwa w Melbourne cieszył się Australijczyk. W Paryżu Polak miał więc szansę na rewanż i wykorzystał ją. Po 72 minutach pokonał rozstawionego z "szóstką" tenisistę z Antypodów 6:4, 6:4.

17-letni warszawianin rozegrał bardzo dobry mecz. Przede wszystkim pilnował serwisu i cierpliwie czekał na swoje okazje. W pierwszym secie jedyne przełamanie miało miejsce przy stanie po 4. Z kolei w drugiej partii nasz reprezentant wywalczył kluczowego breaka w piątym gemie. Jones nie wypracował w całym meczu żadnego break pointa.

Zwycięski Berkieta zameldował się w 1/8 finału gry pojedynczej turnieju chłopców. Na tym etapie jego przeciwnikiem będzie Charlie Robertson. Brytyjczyk to deblowy partner Polaka w Paryżu. Obaj tenisiści wygrali w poniedziałek pierwszy mecz, a w środę ich przeciwnikami będą oznaczeni "trójką" Francuz Thomas Faurel i Rumun Luca Preda.

W turnieju dziewcząt na II rundzie singla zakończyła występ Monika Stankiewicz. 17-latka zmierzyła się z Teodorą Kostović, która została rozstawiona z 16. numerem. Po dwóch godzinach i czterech minutach Serbka pokonała jednak Polkę 6:2, 3:6, 6:2.

Stankiewicz dała się w pierwszym secie przełamać trzykrotnie, ale w drugiej partii odpowiedziała tym samym. Po dwóch odsłonach był zatem remis, dlatego kluczowa była trzecia część spotkania. W decydującym secie Kostović postarała się o breaki w trzecim oraz siódmym gemie. Następnie wykorzystała drugą piłkę meczową i awansowała do 1/8 finału.

We wtorkowy wieczór Stankiewicz rozegrała mecz I rundy turnieju debla. Wspólnie z Rosicą Denczewą została rozstawiona z ósmym numerem. Polsko-bułgarska para pokonała na inaugurację Amerykankę Kaitlyn Rolls i Belgijkę Jeline Vandromme 2:6, 6:3, 10-6. W 1/8 finału ich przeciwniczkami będą Włoszka Noemi Basiletti i Holenderka Joy de Zeeuw.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny wtorek, 4 czerwca

II runda gry pojedynczej juniorek:

Teodora Kostović (Serbia, 16) - Monika Stankiewicz (Polska) 6:2, 3:6, 6:2

II runda gry pojedynczej juniorów:

Tomasz Berkieta (Polska) - Hayden Jones (Australia, 6) 6:4, 6:4

I runda gry podwójnej juniorek:

Rosica Denczewa (Bułgaria, 8) / Monika Stankiewicz (Polska, 8) - Kaitlyn Rolls (USA) / Jeline Vandromme (Belgia) 2:6, 6:3, 10-6

Źródło artykułu: WP SportoweFakty