ATP Barcelona: Nadal i Ferrer w półfinale

Dwaj najwyżej rozstawieni hiszpańscy tenisiści: Rafael Nadal (nr 1) i David Ferrer (nr 2) awansowali do półfinału turnieju ATP w Barcelonie (z pulą nagród 888 tys. euro). Dwaj pozostali półfinaliści to Stanislas Wawrinka (nr 14) i Denis Gremelmayr.

Łukasz Roszak

Nadal potrzebował 102 minut, aby odprawić z turnieju Argentyńczyka Juana Ignacio Chelę. 28-letni zawodnik z Buenos Aires nie miał zbytnio szczęścia w meczach z Nadalem. Na cztery pojedynki przegrał trzy. Dziś od początku starał się to zmienić. Przełamując Hiszpana wypracował sobie przewagę 4:2 w pierwszym secie. Jednak od tego momentu oglądaliśmy już popis jednego aktora – tenisisty z Majorki. Chela nie stworzył żadnego zagrożenia dla serwisu Nadala zarówno w końcówce pierwszej jak i całej drugiej partii, a numer jeden turnieju co chwila stwarzał kolejne break-pointy. To sprawiło, że spotkanie zakończyło się wynikiem 6:4, 6:2 na korzyść Nadal. - Jestem bardzo zadowolony z dotarcia do półfinału tej imprezy czwarty rok z rzędu. Dzisiejsze zwycięstwo, a szczególnie pierwszy set dało mi wiele pewności siebie - podsumował swój występ Hiszpan.

Nadal walkę o półfinał stoczy z Niemcem Denisem Gremelmayrem. Gremelmayr to jedna z największych objawień turnieju. W ćwierćfinale pokonał faworyzowanego Hiszpana Nicolasa Almagro (nr 10) 6:2, 3:6, 7:6(7). Dla Niemca będzie to już drugi półfinał imprezy ATP w przeciągu miesiąca – w swoim niedawnym występie w turnieju ATP w walce o finał uznał wyższość Rogera Federera.

Gdy spotyka się dwóch takich specjalistów od defensywy jak David Ferrer i Tommy Robredo (nr 6), to wiadomo, że emocji nie zabraknie. Nie zabrakło ich i tym razem. Tenisiści prowadzili długie wymiany z głębi kortu oraz pokazali też kilka ładnych akcji ofensywnych. Było też sporo okazji do przełamań. Ferrer został przełamany 3 razy, jednak sam wykorzystał o jedną taką szansę więcej. Dzięki temu po dwóch godzinach i 6 minutach gry to on mógł cieszyć się ze zwycięstwa 7:6(4), 6:4.

Rywalem Ferrera w półfinale będzie Stanislas Wawrinka. W ćwierćfinale stoczył on iście maratoński pojedynek z Hiszpanem Albertem Montanesem. Trwająca dwie godziny i 50 minut walka zakończyła się rezultatem 6:3, 6:7(6), 6:4 na korzyść Szwajcara. Dla Wawrinki będzie to drugi półfinał tej imprezy – w 2006 roku przegrał w tej fazie z Robredo.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Juan Ignacio Chela (Argentyna) 6:4, 6:2

David Ferrer (Hiszpania, 2) - Tommy Robredo (Hiszpania, 6) 7:6(4), 6:4

Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 14) - Albert Montanes (Hiszpania) 6:3, 6:7(6), 6:4

Nicolas Almagro (Hiszpania, 10) - Denis Gremelmayr (Niemcy) 6:2, 3:6, 7:6(7)