Puchar Davisa: Hale w Lyonie i Belgradzie szykują się na euforię walki o finał

W dniach 17-19 września rozegrane zostaną mecze półfinałowe Pucharu Davisa. Francja zagra z Argentyną, a Serbia z Czechami.

W tym artykule dowiesz się o:

Francuzi pokonując w poprzedniej rundzie triumfatorów dwóch ostatnich edycji Hiszpanów po raz pierwszy od 2004 roku osiągnęli półfinał rozgrywek. Argentyńczycy o finał walczyć będą po raz szósty w ostatnich dziewięciu latach. Reprezentanci Ameryki Południowej trzykrotnie grali w finale, ale ciągle pozostają bez tytułu (1981, 2006, 2008). Francuzi to dziewięciokrotni triumfatorzy, po raz ostatni w 2001 roku.

Trudniejszą drogę do półfinału mieli Argentyńczycy, którzy oba swoje mecze (ze Szwecją i Rosją) rozstrzygnęli w piątej grze, a decydujące o awansie punkty zdobył David Nalbandian. Francuzi poza zwycięstwem nad Hiszpanami (5-0) rozprawili się z Niemcami (4-1).

Drużyny z obu krajów spotkają się ze sobą po raz piąty. Wszystkie dotychczasowe mecze wygrali Francuzi: trzy na stadionie Rolanda Garrosa (1952, 1955, 1960) i ostatni, jaki rozegrali w 1982 roku w Buenos Aires w I rundzie Grupy Światowej.

Kapitan Argentyny Tito Vazquez oprócz bohatera Nalbandiana (bilans gier w Pucharze Davisa 31-9) do Lyonu zabrał Juana Mónaco (2-3), Eduardo Schwanka (1-2) i Horacio Zeballosa (2-0). Nalbandian w poprzedniej rundzie w meczu z Rosją pokonał Nikołaja Dawidienkę i Michaiła Jużnego. W singlu na 24 gry przegrał tylko cztery. Dla Mónaco będzie to pierwszy mecz w rozgrywkach od ubiegłorocznego ćwierćfinału z Czechami, w którym przegrał gry z Tomášem Berdychem i Radkiem Štěpánkiem. Przewidywani do gry deblowej Schwank i Zeballos ostatnio osiągnęli wspólnie półfinał US Open.

Kapitan Francuzów Guy Forget nominował bohaterów US Open Gaëla Monfilsa (2-1), Michaëla Llodrę (15-8), Gillesa Simona (1-2) i Arnauda Clémenta (17-11). Ci trzej ostatni wyeliminowali w Nowym Jorku rozstawionych tenisistów. Specjalista od gry serwis i wolej Llodra odprawił finalistę Wimbledonu Berdycha, doświadczony przez kontuzje Simon pokonał Niemca Philippa Kohlschreibera, a finalista Australian Open 2001 Clément wygrał z innym finalistą z Melbourne (2006) Cypryjczykiem Marcosem Baghdatisem. Llodra w tym sezonie zdobył dla Francji trzy punkty, w tym dwa w grze podwójnej. W meczu z Hiszpanią pokonał Fernando Verdasco i była to dopiero jego piąta gra singlowa (2-3, 13-5 w deblu). Niespełna 33-letni Clément w narodowej drużynie może zagrać po raz pierwszy od 2008 roku. Najwyżej notowany Monfils do Lyonu przyjechał wzmocniony osiągnięciem ćwierćfinału US Open. Udanie rozpoczął on mecze z Niemcami i Hiszpanami wygrywając pierwsze gry z Kohlschreiberem i pięciosetówkę z Davidem Ferrerem.

Francja - Argentyna, Palais des Sports de Gerland, Lyon, kort twardy (hala)

Gra 1: Michaël Llodra - Juan Mónaco

Gra 2: Gaël Monfils - David Nalbandian

Gra 3: Arnaud Clément / Michaël Llodra - Eduardo Schwank / Horacio Zeballos

Gra 4: Gaël Monfils - Juan Mónaco

Gra 5: Michaël Llodra - David Nalbandian

Serbowie i Czesi po raz pierwszy zagrają jako samodzielne państwa. Grając pod flagą Jugosławii i Czechosłowacji obie drużyny spotkały się dziewięć razy, po raz ostatni w ćwierćfinale Grupy Światowej w 2001 roku i wówczas w Pradze lepsi byli Jugosłowianie (4-1). Łączny bilans to 5-4 dla Czechosłowacji. Serbowie jako samodzielny kraj dopiero w tym roku wygrali pierwsze mecze w Grupie Światowej i powtórzyli wynik z 1991 roku ówczesnej Jugosławii. Czesi mają szansę na drugi z rzędu finał (w zeszłym roku w decydującym meczu przegrali z Hiszpanami). Jako Czechosłowacja zdobyli oni tytuł w 1980 roku.

Czesi pozbawieni kontuzjowanych liderów Berdycha i Štěpánka w ćwierćfinale pokonali Chilijczyków 4-1, a punkty dla nich zdobyli będący w ich cieniu Jan Hájek, Ivo Minář i Lukáš Dlouhý. Wcześniej drużyna, której kapitanem jest Jaroslav Navrátil wyeliminowała Belgów, oba mecze wygrała w stosunku 4-1.

Na mecz z Serbami powracają Berdych (23-9) i Štěpánek (16-9). Finalista Wimbledonu oraz Štěpánek w meczu I rundy z Belgami zdobyli w sumie trzy punkty, w tym wspólnie w grze podwójnej. Byli oni bohaterami Czechów w ubiegłym sezonie w drodze do finału zdobywając w sumie dziewięć z 10 punktów. W walce o kolejny finał wspierać ich będą Hájek (3-2) i Minář (2-2).

Serbów do finału będzie się starał wprowadzić Novak Đoković (18-6), który w poniedziałek grał w finale US Open. Lider drużyny w tym sezonie wywalczył dla niej cztery punkty: w meczu I rundy ze Stanami Zjednoczonymi pokonał Sama Querreya i Johna Isnera, a w ćwierćfinale z Chorwatami na gorącej ziemi w Splicie ograł Ivana Ljubičicia i Marina Čilicia. Obok Đokovicia zagrają Viktor Troicki (7-4), z którym w drodze do nowojorskiego finału stoczył pięciosetową batalię w I rundzie, Janko Tipsarević (30-11) i Nenad Zimonjić (36-15, 23-6 w deblu). Tipsarević, który w drużynie Serbii (dawnej Jugosławii) gra nieprzerwanie od 2001 roku, w niedawnym US Open pokonał Andyego Roddicka. Troicki, który udanie rozpoczął mecz I rundy z Amerykanami pokonując Isnera, przewidywany jest do gry deblowej wspólnie z Zimonjiciem.

Serbia - Czechy, Belgrade Arena, Belgrad, kort twardy (hala)

Gra 1: Novak Đoković - Radek Štěpánek

Gra 2: Janko Tipsarević - Tomáš Berdych

Gra 3: Viktor Troicki / Nenad Zimonjić - Jan Hájek / Ivo Minář

Gra 4: Novak Đoković - Tomáš Berdych

Gra 5: Janko Tipsarević - Radek Štěpánek

W najciekawiej zapowiadającym się barażu o Grupę Światową Szwedzi z Robinem Söderlingiem zagrają z Włochami. Skandynawowie drugi rok z rzędu będą się ratować przed spadkiem, ale jedyny raz w elicie zabrakło ich w 2000 roku. Włosi po raz ostatni w Grupie Światowej grali w 2000 roku. Reprezentanci Półwyspu Apenińskiego to zdobywcy głównego trofeum z 1976 roku, Szwedzi wywalczyli siedem tytułów w latach 1975-1998. Będzie to pierwszy mecz obu drużyn od czasu finału z 1998 roku, gdy Jonas Björkman i Nicklas Kulti wygrywając grę deblową zapewnili triumf Skandynawom. Łączny bilans meczów jest korzystniejszy dla Włochów (8-11).

Amerykanie, 32-krotni triumfatorzy, po porażce z Serbią muszą się bronić przed spadkiem na gorącym terenie w Bogocie, gdzie zmierzą się z Kolumbią. Drużyna Stanów Zjednoczonych w Grupie Światowej po raz ostatni spadła w 1988 roku.

Baraż o Grupę Światową

Szwecja - Włochy, Sparbanken Lidkoping Arena, Lidkoping, kort twardy (hala)

Gra 1: Andreas Vinciguerra - Potito Starace

Gra 2: Robin Söderling - Fabio Fognini

Gra 3: Simon Aspelin / Robert Lindstedt - Simone Bolelli / Daniele Bracciali

Gra 4: Robin Söderling - Potito Starace

Gra 5: Andreas Vinciguerra - Fabio Fognini

Izrael - Austria, Nokia Stadium, Tel Awiw, kort twardy (hala)

Gra 1: Dudi Sela - Andreas Haider-Maurer 6:4, 6:1, 6:3

Gra 2: Harel Levy - Jürgen Melzer 4:6, 3:6, 3:6

Gra 3: Jonathan Erlich / Andy Ram - Jürgen Melzer / Alexander Peya

Gra 4: Dudi Sela - Jürgen Melzer

Gra 5: Harel Levy - Andreas Haider-Maurer

Kolumbia - USA, Plaza de Toros La Santamaria, Bogota, kort ziemny

Niemcy - RPA, TC Weissenhof Stuttgart, Stuttgart, kort ziemny

Gra 1: Philipp Kohlschreiber - Rik de Voest

Gra 2: Florian Mayer - Izak van der Merwe

Gra 3: Andreas Beck / Christopher Kas - Jeff Coetzee / Wesley Moodie

Gra 4: Philipp Kohlschreiber - Izak van der Merwe

Gra 5: Florian Mayer - Rik de Voest

Indie - Brazylia, SDAT Tennis Stadium, Chennai, kort twardy

Gra 1: Rohan Bopanna - Thomaz Bellucci

Gra 2: Somdev Devvarman - Ricardo Mello

Gra 3: Mahesh Bhupathi / Leander Paes - Marcelo Melo / Bruno Soares

Gra 4: Somdev Devvarman - Thomaz Bellucci

Gra 5: Rohan Bopanna - Ricardo Mello

Australia - Belgia, Cairns International Tennis Centre, Cairns, kort twardy

Gra 1: Lleyton Hewitt - Steve Darcis

Gra 2: Carsten Ball - Olivier Rochus

Gra 3: Paul Hanley / Lleyton Hewitt - Steve Darcis / Olivier Rochus

Gra 4: Lleyton Hewitt - Olivier Rochus

Gra 5: Carsten Ball - Steve Darcis

Kazachstan - Szwajcaria, The National Tennis Centre, Astana, kort twardy (hala)

Gra 1: Andriej Gołubiew - Marco Chiudinelli

Gra 2: Michaił Kukuszkin - Stanislas Wawrinka

Gra 3: Jewgienij Koroliow / Jurij Szukin - Yves Allegro Michael Lammer

Gra 4: Andriej Gołubiew - Stanislas Wawrinka

Gra 5: Michaił Kukuszkin - Marco Chiudinelli

Rumunia - Ekwador, Centrul National de Tenis, Bukareszt, kort ziemny

Gra 1: Victor Hanescu - Ivan Endara

Gra 2: Adrian Ungur - Giovanni Lapentti

Gra 3: Victor Hanescu / Horia Tecau - Giovanni Lapentti / Nicolas Lapentti

Gra 4: Victor Hanescu - Giovanni Lapentti

Gra 5: Adrian Ungur - Ivan Engara

Komentarze (0)