WTA Kuala Lumpur: Jovanovski wyeliminowała Radwańską

Na II rundzie zakończył się występ Urszuli Radwańskiej w międzynarodowych mistrzostwach Malezji w Kuala Lumpur (WTA Tour, pula nagród 220 tys. dol.), gdzie w walce o ćwierćfinał uległa Serbce Bojanie Jovanovski (6:1, 5:7, 4:6 w 2h20').

20-letnia krakowianka po raz drugi na przestrzeni kilkunastu dni uległa młodszej o rok Serbce. W kwalifikacjach w Dausze Polka nie wykorzystała czterech piłek meczowych i przegrała w tie breaku III seta. Dla Radwańskiej, która ciągle odczuwa ból pleców (w meczu z Jovanovski dwukrotnie prosiła o przerwę medyczną), był to pierwszy start w WTA Tour od września 2010 roku, gdy w Seulu w I rundzie przegrała z Marią Kirilenko. Pokonując w poprzedniej rundzie Junri Namigatę Polka wygrała pierwszy mecz w cyklu WTA od ubiegłorocznego US Open, gdy wyeliminowała Annę Czakwetadze.

W trwającym dwie godziny i 21 minut spotkaniu 20-letnia Radwańska nie wykorzystała prowadzenia 6:1 i 4:2. Polka w sumie zdobyła o sześć punktów więcej (97-91), ale to Serbka cieszyła się z drugiego w sezonie awansu do ćwierćfinału. W styczniu 19-latka z Belgradu była rewelacją turnieju w Sydney, w którym jako kwalifikantka doszła do półfinału eliminując po drodze Kaię Kanepi, Aravane Rezaï i Flavię Pennettę. O półfinał Jovanovski zagra z pogromczynią Francesci Schiavone Jeleną Dokić (WTA 91) lub 19-letnią Japonką Kurumi Narą (WTA 131).

I SET Po utrzymaniu własnego podania w drugim gemie Radwańska prowadziła 30-0, ale Jovanovski nie dała sobie odebrać podania. W trzecim, czwartym i piątym gemie krakowianka nie przegrała nawet piłki i prowadziła 4:1. Zwycięska seria Polki zakończyła się na 14 punktach, gdy w szóstym gemie przy 0-30 wyrzuciła forhend. Po chwili Radwańska jednak uzyskała dwa break pointy krosem forhendowym wymuszającym błąd rywalki. Jovanovski doprowadziła do równowagi, by następnie przestrzelić forhend. Przy trzecim break poincie krakowianka popisała się efektownym bekhendem wzdłuż linii. W szóstym gemie Polka od 15-30 zgarnęła trzy punkty seta kończąc forhendem.

II SET W trzecim gemie przy 30-30 Radwańska sprowadziła Jovanovski do siatki drop-szotem i Serbka nie zmieściła woleja w korcie. Serbka odparła break pointa, ale popełniła bekhendowy błąd, a następnie bardziej opanowana konsekwentnie grając długą piłką krakowianka w długiej wymianie wymusiła na młodszej o rok rywalce błąd z forhendu. Jovanovski natychmiast odrobiła stratę ładnym drop-szotem bekhendowym zaliczając przełamanie powrotne. Radwańska nie chciała być gorsza i cudownym drop-szotem forhendowym uzyskała w piątym gemie dwa break pointy. Wykorzystała drugiego z nich wybraniając się przed serią ostrych piłek wściekłej Serbki i popisując się bardzo głębokim bekhendem. Po utrzymaniu własnego podania (kapitalna kontra forhendowa na 40-30) Polka prowadziła 4:2.

Jovanovski wróciła do gry i zdobywając trzy gemy z rzędu wyszła na prowadzenie 5:4. W 10. gemie Radwańska obroniła piłkę setową potężnym krosem forhendowym wymuszając błąd rywalki. W 11. gemie jej serbska rywalka od 40-15 straciła trzy punkty (potężny kros bekhendowy Uli na równowagę), ale przy break poincie Polka wpakowała forhend w siatkę. 19-latka z Belgradu odparła kolejne trzy break pointy i po długiej grze na przewagi prowadziła 6:5. Przełamując Radwańską na sucho Jovanovski doprowadziła do III seta.

III SET W czwartym gemie Radwańska odparła dwa break pointy przy 0-40, ale przy trzecim Jovanovski ustawiła sobie akcję bardzo głębokim returnem po krosie i skończyła forhendem wzdłuż linii. W piątym gemie Serbka od 0-15 zgarnęła cztery punkty (ostatni bekhendowym minięciem) i prowadziła 4:1. W siódmym gemie 19-latka z Belgradu od 40-15 przegrała dwie piłki. Bekhendem wzdłuż linii Radwańska uzyskała break pointa i pomogła rywalka, która popełniła podwójny błąd. Serbka jednak natychmiast przełamała Polkę, która nie wykorzystała prowadzenia 40-30 koszmarnie przestrzelając drajw-woleja. W dziewiątym gemie serwująca na mecz 19-latka z Belgradu od 30-0 straciła trzy punkty. Radwańska uzyskała break pointa kombinacją dwóch krosów forhendowego i bekhendowego, ale Jovanovski doprowadziła do równowagi podniesioną przez krakowiankę piłkę wykorzystując do natychmiastowego ataku forhendowego. Polka uzyskała jednak drugiego break pointa i ponownie pomóc postanowiła Serbka, która wyrzuciła forhend. 19-latka z Belgradu mecz zakończyła przełamując Radwańską po grze na przewagi (krakowianka nie wykorzystała prowadzenia 30-0). Jovanovski wykorzystała pierwszą piłkę meczową za pomocą forhendu wzdłuż linii.

BMW Malaysian Open, Kuala Lumpur (Malezja)
WTA International, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.