WTA Marbella: Męczarnie Dulgheru, Vinci pokonana przez Sandrę Záhlavovą

Alexandra Dulgheru (WTA 27) pokonała Anastazję Piwowarową (WTA 117) 7:6(3), 6:7(5), 7:5 i awansowała do II rundy turnieju Andalucia Tennis Experience rozgrywanego na kortach ziemnych w hiszpańskiej Marbelli.

Dwukrotna triumfatorka turnieju w Warszawie, Dulgheru zdecydowanie najmocniej czuje się na kortach ziemnych. Rumunka w pierwszych pięciu turniejach sezonu 2011 wygrała tylko jedno z siedmiu spotkań, ale w ubiegłym tygodniu doszła do ćwierćfinału w Miami przegrywając po blisko 3,5-godzinnym maratonie z późniejszą finalistką Marią Szarapową. 21-latka z Bukaresztu w Marbelli gra po raz drugi. W ubiegłym sezonie odpadła w I rundzie, ale urwała seta Kim Clijsters. W trwającym dwie godziny i 57 minut spotkaniu z Piwowarową Dulgheru wykorzystała dziewięć z 16 break pointów.

Klára Zakopalová (WTA 34) pokonała Anastazję Jakimową (WTA 98) 1:6, 7:5, 6:3 wykorzystując sześć z 10 break pointów. Dla 29-letniej Czeszki to drugi start w Marbelli. W 2009 roku doszła tutaj do ćwierćfinału eliminując po drodze ówczesną liderkę rankingu Serenę Williams. Sara Errani (WTA 43) zwyciężyła ćwierćfinalistkę Roland Garros 2009 Soranę Cîrsteę (WTA 101) 1:6, 6:4, 6:2. 23-letnia Włoszka w Marbelli doszła do ćwierćfinału w 2009 roku oraz do półfinału w ubiegłym sezonie. Odpadła rozstawiona z numerem siódmym rodaczka Errani Roberta Vinci (WTA 37), która przegrała z Sandrą Záhlavovą (WTA 104) 5:7, 3:6. Dla 28-latki z Palermo to piąta z rzędu porażka.

Najwyżej rozstawiona w trzeciej edycji turnieju jest Wiktoria Azarenka (WTA 6), która w sobotę wygrała turniej w Miami. Białorusinka powoli się rozkręcała (w trzech pierwszych meczach straciła po secie), by następnie gładko pokonać Clijsters, Wierę Zwonariową i Szarapową. 21-letnia Azarenka w swoim dorobku ma sześć tytułów, ale wszystkie zdobyła na kortach twardych (dwa w hali). Urodzona w Mińsku tenisistka w Marbelli zagra po raz drugi, w ubiegłym sezonie doszła tutaj do ćwierćfinału kreczując w meczu z Maríą José Martínez po przegraniu czterech gemów. Jej najlepszy wynik na ceglanej mączce to finał w Estoril z 2007 roku, w którym przegrała z Grétą Arn. W 2009 roku Białorusinka zanotowała swój najlepszy start w Roland Garros dochodząc do ćwierćfinału.

Z numerem drugim rozstawiona została mistrzyni Roland Garros 2009 Swietłana Kuzniecowa (WTA 14), której najlepszy tegoroczny wynik to finał w Dubaju. Turniejowa trójka to sensacyjna triumfatorka z Madrytu z ubiegłego sezonu Aravane Rezaï (WTA 24), która pierwsze miesiące 2011 roku miała bardzo nieudane.

Na starcie zabraknie finalistki imprezy z 2009 i 2010 roku Carli Suárez, która poddała się operacji prawego łokcia i opuści cały sezon na kortach ziemnych. Z udziału w turnieju zrezygnowały też Flavia Pennetta (naderwany mięsień barku), która miała bronić tytułu, a także Any Ivanović (przemęczenie).