ATP Dubaj: Szybka okazja do rewanżu dla Tsongi, Francuz zagra z del Potro

Jo-Wilfried Tsonga (ATP 5) pokonał Lukáša Rosola (ATP 96) 6:3, 6:4 i awansował do ćwierćfinału turnieju Dubai Duty Free Championships rozgrywanego na kortach twardych w Dubaju.

26-letni Francuz wygrał 13. mecz w sezonie (bilans 13-2) i pozostaje w grze o drugi w tym roku tytuł w państwie arabskim (w styczniu triumfował w stolicy Kataru Dausze). To jego drugi występ w Dubaju, w 2010 roku odpadł w II rundzie przegrywając z Ivanem Ljubičiciem. W trwającym 67 minut meczu z rówieśnikiem Rosolem Tsonga wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, posłał 10 asów i przegrał tylko sześć piłek przy swoim premierowym podaniu.

Rosol znany jest przede wszystkim z występów w Challengerach, ubiegły sezon zakończył z bilansem 29-12 w takich imprezach (tytuły w Pradze i Brunszwiku). Rosol w 2010 roku w US Open zaliczył wielkoszlemowy debiut, a w ubiegłym sezonie jako kwalifikant doszedł do III rundy Rolanda Garrosa eliminując w pięciu setach Jürgena Melzera, dzięki czemu odniósł swoje pierwsze zwycięstwo nad tenisistą z Top 10. Rosol w swojej karierze wygrał pięć Challengerów, a jedyny tytuł w ATP World Tour wywalczył w styczniu tego roku w Dausze, ale w grze podwójnej (w parze z Filipem Poláškiem).

W I secie Tsonga, finalista Australian Open 2008, w błyskawicznym tempie odjechał na 5:0, by przegrać trzy kolejne gemy. W siódmym gemie jedyny raz w całym meczu dał się przełamać. Na początku II seta Tsonga odebrał podanie rywalowi i spokojnie utrzymał uzyskaną przewagę, w partii tej nie bronił żadnego break pointa. O drugi półfinał z rzędu zagra z Juanem Martínem del Potro, z którym w ubiegłym tygodniu w Marsylii przegrał trzysetową batalię o finał.

Dubai Duty Free Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)