WTA Strasburg: Polsko-białoruska wiktoria, Jans-Ignacik zdobyła drugi tytuł

Klaudia Jans-Ignacik zdobyła drugi tytuł w karierze. W finale turnieju Internationaux de Strasburg na kortach ziemnych w Strasburgu Polka i Białorusinka Olga Goworcowa pokonały Nathalie Grandin i Vladimirę Uhlirovą 6:7(4), 6:3, 10-3.

27-letnia Klaudia Jans-Ignacik wystąpiła w dziewiątym finale w premierowym cyklu i zdobyła drugi tytuł. Pierwszy triumf Polka święciła w 2009 roku w Marbelli wspólnie z Alicja Rosolską. 23-letnia Olga Goworcowa była dziewiątą partnerką warszawianki w tym sezonie, po Bośniaczce Jugić-Salkić, Uli Radwańskiej, Francuzkach Mladenović i Foretz Gacon, Rosjance Kudriawcewej, Japonce Fujiwarze, Czeszce Birnerovej oraz Chince Zhang. Wspólnie z Riką Fujiwarą wystąpiła w turnieju ITF w Nassau na Wyspach Bahama, pozostałe starty zaliczyła w WTA Tour. Do turnieju W Strasburgu Polka jedynie w Dausze była w stanie wygrać dwa mecze z rzędu, gdzie dotarła do ćwierćfinału grając w parze z mistrzynią juniorskiego Rolanda Garrosa 2009 Kristiną Mladenović. Dla Goworcowej był to 11. deblowy finał w WTA Tour, wcześniej wywalczyła siedem tytułów.

Polka i Białorusinka miały za rywalki 31-letnią Grandin, która wcześniej przegrała 10 z 11 deblowych finałów (jedyny tytuł wywalczyła w ubiegłym sezonie w Seulu) i starszą o trzy lata Uhlířovą, która wygrał pięć z 17 dotychczasowych finałów. Reprezentantka RPA wspólnie z Czeszką zdobyła swój jedyny tytuł w ubiegłym sezonie w Seulu. W pierwszych siedmiu gemach prym wiodły tenisistki serwujące (Grandin i Uhlířová przy pierwszym podaniu 12 na 12 punktów, zaś Jans i Goworcowa 11 na 12). Po utracie podania w ósmym gemie Polka i Białorusinka w dziewiątym (rywalki miały 40-15) i 10. (powrót z 30-40) obroniły w sumie pięć piłek setowych i z 3:5 wyrównały na 5:5. W tie breaku Jans i Goworcowa prowadziły 4-1, by przegrać sześć piłek (nieszczęście rozpoczęło się od podwójnego błędu warszawianki) i całego seta po 48 minutach.

W drugim i czwartym gemie II seta Polka i Białorusinka przełamały rywalki (w obu ich łupem padł decydujący punkt przy równowadze), a same wygrały swoje pierwsze gemy (obroniły jednego break pointa) i prowadziły 4:0. Grandin i Uhlířová rozpoczęły pogoń i zbliżyły się na 2:4, ale więcej nie były w stanie zdziałać. W siódmym gemie Goworcowa wróciła z 0-30 serwując trzy asy, a Jans doprowadziła do super tie breaka, w którym Polka i Białorusinka objęły zdecydowane prowadzenie i po jednej godzinie i 39 minut święciły triumf.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 220 tys. dol.
sobota, 26 maja

finał gry podwójnej:

Olga Goworcowa (Białoruś, 2) / Klaudia Jans-Ignacik (Polska, 2) - Nathalie Grandin (RPA, 1) / Vladimíra Uhlířová (Czechy, 1) 6:7(4), 6:3, 10-3