Challenger Nottingham: Janowicz awansował z trzynastoma asami

Jerzy Janowicz pokonał Laurynasa Grigelisa 3:6, 6:3, 6:3 w I rundzie turnieju rozgrywanego na kortach trawiastych w Nottingham (pula nagród 64 tys. euro).

Dominika Pawlik

Jerzy Janowicz i Laurynas Grigelis po raz drugi w tym sezonie mieli okazję zmierzyć się na korcie.Zawodnicy grali ze sobą w marcu na bardzo szybkich kortach w Sarajewie. Polak był o włos od porażki, po przegranej pierwszej partii, drugą wyciągnął w tie breaku i dopiero decydujący set był łatwiejszy. Łotysz był faworytem tamtego spotkania, był rozstawionym zawodnikiem. Janowicz dzięki tamtemu zwycięstwu powrócił do drugiej setki rankingu i od tej pory było już tylko lepiej. W ubiegłym tygodniu polski zawodnik rywalizował jeszcze na kortach ziemnych w Prościejowie, gdzie osiągnął półfinał.

W tym tygodniu przeniósł się do Nottingham, inaugurując tym samym sezon na kortach trawiastych. W poprzednim sezonie Janowicz wystąpił tylko w eliminacjach do Wimbledonu, gdzie w decydującym meczu uległ Martinowi Fischerowi po pięciosetowym boju zakończonym 6:8 w ostatniej partii. Grigelis rok temu ominął europejskie turnieje na trawie i walczył o punkty na amerykańskim hardzie, wystąpił jedynie w eliminacjach do turnieju ATP w Newport, gdzie już w I rundzie przegrał z Jimmy Wangiem.

Grigelis dobrze rozpoczął spotkanie, już w drugim gemie odebrał podanie Janowicza. Polak miał jedną szansę na odrobienie strat, ale ostatecznie Łotysz wybronił się i wygrał pierwszą partię. W dwóch kolejnych setach łodzianin stracił zaledwie osiem punktów przy swoim podaniu i nie pozwoliło to 20-latkowi z Łotwy na nawiązanie walki. W całym meczu Janowicz zaserwował trzynaście asów i popełnił dwa podwójne błędy serwisowe (oba w pierwszej partii).

W II rundzie polski zawodnik zmierzy się z Rikiem de Voestem, który pokonał Danaia Udomchoke 6:3, 6:3. Reprezentant RPA jest rozstawiony z Nottingham z numerem 8., choć aktualnie notowany jest o cztery miejsca niżej od Janowicza. Będzie to pierwsze starcie tych zawodników.

AEGON Nottingham Challenge, Nottingham (Wielka Brytania)