ATP Halle: Kontrolowany awans Federera do ćwierćfinału, porażka Nishikoriego

Roger Federer wygrał 40. spotkanie w turnieju ATP rozgrywanym w Halle i awansował do ćwierćfinału niemieckiej imprezy. W kolejnej fazie zawodów zagra również Gael Monfils.

Rafał Smoliński

Rozstawiony z numerem pierwszym Roger Federer w swoim premierowym spotkaniu w Gerry Weber Open 2013 w 67 minut pokonał 6:3, 6:3 Cedrika-Marcela Stebe. Pięciokrotny triumfator niemieckiej imprezy kontrolował wydarzenia na korcie, zdobywając w każdym z setów szybkie przełamania, choć nie uniknął również prostych błędów w ich dalszej fazie. - To było bezpośrednie, grałem z przewagą, a to zawsze jest bardzo pomocne. Jestem zadowolony, choć było kilka rzeczy, które mogłem zrobić lepiej, ale jak na pierwszy raz w tym roku na trawie, to było całkiem dobrze - wyznał po meczu 31-letni Maestro.

Rywalem Federera w piątkowym pojedynku o półfinał będzie Mischa Zverev, który w dwóch setach rozprawił się z pogromcą Jerzego Janowicza, Mirzą Bašiciem. Bośniak w każdym z setów obejmował szybkie prowadzenie, ale nie serwował już tak dobrze jak we wtorkowym starciu z Polakiem i błyskawicznie tracił przewagę. Pochodzący z Moskwy 25-letni Niemiec osiągnął trzeci w karierze ćwierćfinał na kortach trawiastych w Halle. Z Federerem grał dotychczas tylko raz, w 2009 roku w Rzymie, gdzie przegrał w dwóch partiach.

Czasu w środę na korcie nie marnował Gael Monfils, który w ciągu pięciu kwadransów gry wygrał 70 ze 120 rozegranych punktów pojedynku z Janem Hernychem i zwyciężył pewnie Czecha 6:2, 6:3. Francuz obronił sześć z siedmiu wypracowanych przez rywala break pointów, a sam wykorzystał połowę z ośmiu okazji na przełamanie. Kolejnym rywalem reprezentanta Trójkolorowych będzie albo broniący tytułu Tommy Haas, albo Łotysz Ernests Gulbis.

O jedyną niespodziankę dnia postarał się Michaił Jużny, który w II rundzie wyeliminował rozstawionego z numerem czwartym Keia Nishikoriego. Spotkanie Rosjanina z Japończykiem trwało nieco ponad dwie godziny i zakończyło się triumfem 6:1, 6:7(4), 6:3 obchodzącego za dwa tygodnie swoje 31. urodziny moskwianina. O półfinał Jużny powalczy ze zwycięzcą niemieckiego pojedynku pomiędzy Philippem Kohlschreiberem a Tobiasem Kamke.