ATP Bastad: Dimitrow stacił seta z 17-latkiem, rywal Berdycha ustanowił rekord sezonu

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Na inaugurację turnieju ATP w Bastad Grigor Dimitrow ograł 17-letniego Szweda Eliasa Ymera, ale nieoczekiwanie stracił seta. Rywal Tomasa Berdycha w II rundzie, Martin Alund, ustanowił rekord sezonu.

Tenisowa karuzela nie zwalnia tempa. Po krótkim, lecz intensywnym sezonie gry na kortach trawiastych, część tenisistów wybrała odpoczynek, ale wielu z nich nie zamierza próżnować i wybrało występ w małych turniejów na kortach ziemnych w Europie.

Jedną z takich imprez odbywających się w tym tygodniu jest SkiStar Swedish Open w Bastad. Do szwedzkiego kurortu przybyli choćby Tomáš Berdych, Nicolás Almagro, czy też Fernando Verdasco. W Szwecji miał wystąpić również Jerzy Janowicz, ale po znakomitym Wimbledonie zrezygnował z udziału w tym turnieju.

Inauguracja turnieju odbyła się z wielkim rozmachem. Tuż przed rozpoczęciem pierwszego meczu głównej drabinki imprezy Grigor Dimitrow i Elias Ymer w towarzystwie oficjeli przecięli wstęgi w barwach szwedzkiej flagi.

Mecz z 17-letnim Szwedem, posiadaczem dzikiej karty, miał być dla Dimitrowa jedynie przetarciem przed kolejnymi wyzwaniami. Dość nieoczekiwanie Ymer, sklasyfikowany na piątym miejscu w rankingu juniorskim na koniec ubiegłego roku, był równorzędnym rywalem dla o wiele bardziej znanego rywala.

Grający bez kompleksów młody Szwed wygrał pierwszego seta 7:5, odrabiając stratę breaka i zdobywając trzy gemy pod rząd od stanu 4:5, ale w drugim zmobilizowany Dimitrow uzyskał dwa przełamania (oba "na sucho") i wygrał tę partię 6:2. W trzeciej odsłonie trwała wyrównana walka. Żarliwie dopingowany przed miejscową publiczność Ymer miał swoje szansę, lecz Bułgar przetrzymał trudne chwilę i w końcówce ruszył do ataku. W ósmym gemie decydującego seta Dimitrow obronił trzy piłki na przełamanie, w dziewiątym uzyskał breaka, a po chwili zakończył cały mecz, który trwał niespełna dwie godziny. Kolejnym rywalem turniejowej "piątki" będzie Filippo Volandri bądź Jurgen Zopp.

Swojego premierowego rywala poznał Tomas Berdych. Najwyżej rozstawiony tenisista turnieju w II rundzie zmierzy się z Martinem Alundem. Argentyńczyk wygrał z klasyfikowanym na 510. miejscu w rankingu ATP reprezentantem gospodarzy, Markusem Erikssonem, 7:5, 6:7(5), 7:6(8), broniąc piłki meczowej. Spotkanie trwało 3 godziny i 25 minut i jest najdłuższym meczem tego roku, rozgrywanym w formule do dwóch wygranych setów.

100 minut potrzebował Carlos Berlocq, aby pokonać oznaczonego numerem siódmym, Horacio Zeballosa. 28-latek z Mar del Plata, który zasłynął w tym sezonie pokonaniem Rafaela Nadala w finale zawodów w Vina del Mar, przegrał ze swoim rodakiem 4:6, 3:6. Następnym przeciwnikiem Berlocqa będzie szczęśliwy przegrany z kwalifikacji Marius Copil lub Blaz Kavcic ze Słowenii.

SKiStar Swedish Open, Bastad (Szwecja) ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 433,7 tys. euro poniedziałek, 8 lipca

I runda gry pojedynczej:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 5) - Elias Ymer (Szwecja, WC) 5:7, 6:2, 6:4 Carlos Berlocq (Argentyna) - Horacio Zeballos (Argentyna, 7) 6:4, 6:3 Martin Alund (Argentyna) - Markus Eriksson (Szwecja, WC) 7:5, 6:7(5), 7:6(8)

wolne losy: Tomáš Berdych (Czechy, 1), Nicolás Almagro (Hiszpania, 2), Juan Mónaco (Argentyna, 3), Tommy Robredo (Hiszpania, 4)

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!