WTA Baku: Trzygodzinna bitwa Woskobojewej z Hercog, porażka zeszłorocznej mistrzyni

18-letnia Ons Jabeur osiągnęła życiowy sukces w stolicy Azerbejdżanu. Pokonała najwyżej rozstawioną Bojanę Jovanovski w dwóch setach, 6:2, 7:5. Dalej awansowała także Donna Vekić i Galina Woskobojewa.

Piotr Wróbel

Dzień po tym jak Magda Linette pokonała finalistkę zeszłorocznej edycji turnieju w Baku, Julię Cohen, z zawodami pożegnała się broniąca tytułu Bojana Jovanovski. Lepszą od Serbki na korcie była tunezyjska posiadaczka dzikiej karty, Ons Jabeur. W pierwszej partii turniejowa "jedynka" fatalnie serwowała. Popełniła siedem podwójnych błędów i wygrała tylko jedną z 12 piłek po drugim serwisie. W drugim secie pojawiło się zmęczenie w grze Tunezyjki, Jovanovski poprawiła również skuteczność swoich zagrań z głębi kortu. Dwukrotnie prowadziła z przełamaniem, lecz za każdym razem nie potwierdzała breaków wygraną własnego podania. Ostatecznie po godzinie i 24 minutach 18-latka zwyciężyła 7:5 i odniosła drugie zwycięstwo w głównym cyklu, awansowała do ćwierćfinału. W 1/4 finału Jabeur zagra z Linette lub Kristyną Plískovą, które w czwartek zmierzą się ze sobą o godz. 8:00 czasu polskiego na korcie numer 1.

Trzeciego dnia turnieju swoje drugie mecze wygrały dwie najwyżej rozstawione zawodniczki w dolnej połówce drabinki. Donna Vekić rozgromiła ukraińską kwalifikantkę Tetjanę Arefjewą 6:1, 6:2. Chorwatkę czeka teraz pierwszy test w tym turnieju, zmierzy się z "siódemką" Eliną Switoliną lub Nastassją Burnett. Rozstawiona z "czwórką" Alexandra Cadantu straciła kolejnego seta. Wygrała 5:7, 6:1, 6:3 z reprezentantką Luksemburga, Mandy Minellą.

W swoim pierwszym meczu odpadła Polona Hercog. Słowenka uległa Galinie Woskobojewej. W pierwszym secie obie zawodniczki przełamały się tylko raz. Obie dobrze broniły break pointów, Hercog dziewięć z dziesięciu, Woskobojewa trzy z czterech. Ostatecznie to Kazaszka triumfowała w tie breaku, mimo że jej rywalka obroniła 10 piłek setowych. W kolejnej odsłonie obie trzymały swoje serwisy, jedyne przełamanie nastąpiło przy stanie 5:4 dla Słowenki, Woskobojewa przy piłce setowej popełniła podwójny błąd. Dzięki szybkiemu breakowi w decydującej partii Kazaszka była tenisistką, nad którą ciążyła mniejsza presja. Zwycięstwo przypieczętowała drugim przełamaniem. W 1/8 finału zagra z Kateryną Kozłową, która pokonała w trzech setach Eleni Daniilidou.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W II rundzie zagrają także Chanelle Scheepers oraz Elina Switolina. Afrykanerka okazała się lepszą od finalistki turnieju w Bad Gastein, Andrei Hlavackovej, zaś reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów pokonała Aleksandrę Krunić.

Swoje deblowe rywalki poznała polsko-ukraińska para Linette / Switolina. Tenisistki zagrają z Greczynką Eleni Daniilidou i Serbką Aleksandrą Krunić, które pokonały Włoszkę Albertę Brianti i Izraelkę Shahar Peer 4:6, 6:4, 10-8.