ATP Montreal: Dancević rywalem Janowicza, Almagro i Isner poza turniejem

Frank Dancević będzie kolejnym rywalem Jerzego Janowicza w turnieju ATP w Montrealu. Kanadyjczyk w trzech setach wygrał z Yen-Hsunem Lu. Z kanadyjską imprezą pożegnali się już Isner i Almagro.
Marcin Motyka

Frank Dancević w historii w swoich występów w turnieju Rogers Cup potrafił dokonywać spektakularnych wyczynów. Pojedynki Kanadyjczyka z poprzednich lat, z Mario Anciciem, Juanem Martínem del Potro, Fernando Verdasco, czy przegrany, ale niezwykły bój z Rafaelem Nadalem są z rozrzewnieniem wspominane przez wielu fanów białego sportu. We wtorek 28-latek z Niagara Falls odniósł pierwsze zwycięstwo w kanadyjskiej imprezie od pięciu lat, wygrywając z tajwańskim kwalifikantem Yen-Hsunem Lu.

W II rundzie rywalem Dancevicia będzie jedyny Polak w głównej drabince montrealskich zmagań, Jerzy Janowicz. Dotychczas łodzianin tylko jeden raz miał okazję mierzyć się z reprezentantem Kanady, rok temu w Challengerze w Wolfsburgu, a mecz zakończył się kreczem Dancevicia w drugim secie, przy piłce meczowej.

Tegoroczna edycja Rogers Cup jest jak dotychczas znakomita dla reprezentantów gospodarzy. Awans do II rundy, oprócz Dancevicia i Jesse'go Levine'a, uzyskali również Vasek Pospisil i utalentowany Filip Peliwo.

Mający czeskie korzenie Pospíšil po fantastycznym, ponad dwuipółgodzinnym boju wygrał z Johnem Isnerem 5:7, 7:6(5), 7:6(4). Dla 23-letniego Kanadyjczyka to pierwszy w karierze triumf nad tenisistą notowanym w czołowej "20" rankingu ATP.

Pospíšil w II rundzie zagra z innym sprawcą wielkiej sensacji drugiego dnia turnieju, Radkiem Stepankiem. Czeski weteran wyeliminował rozstawionego z numerem 12. Hiszpana Nicolása Almagro, wygrywając 6:3, 6:7(4), 6:3 w godzinę i 45 minut.

Natomiast Peliwo, mistrz juniorskich zmagań w Wimbledonie i US Open oraz finalista Australian Open i Rolanda Garrosa, w niewiarygodnych okolicznościach pokonał Jarkko Nieminena. Reprezentant gospodarzy przegrał pierwszego seta 3:6, w drugim odrobił stratę dwóch breaków, oddalił piłkę meczową i zwyciężył 7:5, zaś w trzecim Nieminen skreczował po rozegraniu czterech gemów.

- To niewiarygodne. To dla mnie wielka wygrana. Tak naprawdę nie wiem jak to zrobiłem, przegrywałem już bardzo wyraźnie, ale potrafiłem wrócić do gry - mówił szczęśliwy Peliwo, który o III rundę zagra z pogromcą Janko Tipsarevicia, Denisem Istominem.

Niespodziewanie z montrealską imprezą już w pierwszym możliwym terminie pożegnał się Grigor Dimitrow. Utalentowany Bułgar przegrał w dwóch setach z Marcelem Granollersem i to właśnie Hiszpan będzie premierowym rywalem Szkota Andy'ego Murraya.

Oznaczony numerem 13. Fabio Fognini, który w lipcu zanotował imponującą passę 13 meczów wygranych pod rząd, dobrą formę z europejskiej mączki przeniósł na korty twarde w Ameryce Północnej. Włoch wygrał 1:6, 6:1, 6:1 z Cypryjczykiem Marcosem Baghdatisem, który dopiero w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie odniósł pierwsze zwycięstwo po serii 11 porażek. Fognini w II rundzie zagra z Łotyszem Ernestsem Gulbisem.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Inauguracyjnych przeciwników poznali także rozstawiony z numerem piątym Tomáš Berdych i turniejowa "trójka", David Ferrer. Czech spotka się z Ołeksandrem Dołgopołowem, który wyeliminował Kevina Andersona, a Hiszpan stanie naprzeciw rosyjskiego kwalifkanta, Aleksa Bogomołowa Jr.