WTA Toronto: Stosur uciekła przed klęską, wielki powrót Flipkens w meczu z Venus

Kirsten Flipkens pokonała Venus Williams 0:6, 6:4, 6:2 i awansowała do II rundy turnieju WTA w Toronto. Z trudem mecz otwarcia wygrała Samantha Stosur.

Dla Kirsten Flipkens (WTA 13) był to pierwszy mecz od czasu Wimbledonu, w którym osiągnęła swój premierowy wielkoszlemowy półfinał. Venus Williams (WTA 38) na korcie pojawiła się po raz pierwszy od Rolanda Garrosa, z którego w I rundzie wyeliminowała ją Urszula Radwańska - później pauzowała z powodu kontuzji pleców. Amerykanka wciąż pozostaje bez wygranego meczu w Toronto, a był to jej czwarty występ w kanadyjskiej imprezie (wcześniej w 1995, 1997 i 2009 roku). Kolejną rywalką Flipkens będzie kwalifikantka z Holandii Kiki Bertens (WTA 67).

Po przegraniu I seta do zera, w II partii Belgijka obroniła dwa break pointy przy stanie 4:4 i 15-40. W trwającym jedną godzinę i 50 minut spotkaniu Flipkens popełniła 13 podwójnych błędów, ale też obroniła 11 z 16 break pointów i wyrównała na 1-1 stan potyczek z byłą liderką rankingu. Williams zdobyła w sumie o jeden punkt więcej (82-81), ale to efekt gładko wygranego I seta.

- Nie spodziewałam się, że zagram tak dobrze w I secie, więc w II partii nie poradziłam sobie z tym zbyt dobrze - byłam wtedy blisko zakończenia meczu - powiedziała Williams. Myślę, że w III secie popsułam kilka piłek i byłam trochę niepewna. Zdecydowanie nie dokonywałam najlepszych wyborów, ale generalnie było naprawdę miło wrócić tutaj ponownie. Będę gotowa na Cincinnati w przyszłym tygodniu.

Samantha Stosur (WTA 11), która w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Carlsbadzie, po ciężkim boju wygrała 5:7, 6:2, 6:3 z Julią Glushko (WTA 137). Mistrzyni US Open 2011 w I secie od 5:4 przegrała trzy kolejne gemy, marnując po drodze piłkę setową. W II partii Australijka odebrała Izraelce serwis w czwartym i ósmym gemie, a w decydującej odsłonie po szybkiej utracie podania błyskawicznie odrobiła stratę, by w ósmym gemie pokusić się o decydujące przełamanie. W trwającym dwie godziny i 10 minut spotkaniu Stosur zdobyła 40 z 57 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Kolejną rywalką tenisistki z Gold Coast, która dwa lata temu doszła w Toronto do finału (przegrała dopiero z Sereną Williams), będzie Carla Suarez (WTA 19). Hiszpanka wygrała z Jamie Hampton (WTA 25) 6:4, 6:4.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Reprezentantka gospodarzy Eugenie Bouchard (WTA 62) pokonała Alisę Klejbanową (WTA 599) 6:3, 6:1. W I secie miało miejsce pięć przełamać, z czego trzy na korzyść Kanadyjki, która zakończyła tę partię utrzymując podanie przy 5:3. W II secie Bouchard od 1:1 zdobyła pięć kolejnych gemów. Mecz dobiegł końca, gdy Klejbanowa popsuła drop szota i był to jej 30 niewymuszony błąd (przy siedmiu kończących uderzeniach). 19-letniej Kanadyjce w ciągu 79 minut zanotowano 17 piłek wygranych bezpośrednio i 22 błędy własne. Kolejną jej rywalką będzie broniąca tytułu Petra Kvitova.

Dla Klejbanowej, która wygrała walkę z ziarnicą złośliwą, był to pierwszy w sezonie mecz w głównym cyklu. Rosjanka wcześniej wystąpiła w trzech turniejach ITF - zdobyła tytuł w Landisville oraz zaliczyła finał w Buffalo i ćwierćfinał w Sacramento. 24-latka z Moskwy, dwa lata temu 20. rakieta świata, w 2009 roku doszła w Toronto do półfinału, przegrywając dopiero z Marią Szarapową. Bouchard w 2011 roku, w swoim debiucie w Rogers Cup, uległa w I rundzie Andrei Petković.

W II rundzie zameldowała się mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 Francesca Schiavone (WTA 57), która zwyciężyła Chanelle Scheepers (WTA 68) 2:6, 6:3, 6:3. Trwające dwie godziny i osiem minut spotkanie obfitowało w zmarnowane break pointy - Włoszka wykorzystała cztery z 15, a sama obroniła dziewięć z 12. 33-latka z Mediolanu podwyższyła na 3-0 bilans spotkań z reprezentantką RPA i w kolejnej rundzie zagra z Sereną Williams.