Cykl ITF: Błażej Koniusz i Mateusz Kowalczyk najlepsi we Francji

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Polscy tenisiści kolejny tydzień walczyli o rankingowe punkty w zawodach rozgrywanych pod egidą ITF. We Francji po najwyższe laury sięgnęli w piątek razem Błażej Koniusz i Mateusz Kowalczyk.

Błażej Koniusz i Mateusz Kowalczyk przenieśli się do Francji z Niemiec, gdzie przed tygodniem dotarli razem do finału. W Bagnoles-de-l'Orne zostali rozstawieni z numerem pierwszym i na początek otrzymali wolny los. Biało-czerwoni bez straty seta zameldowali się w piątkowym finale, w którym zwyciężyli 6:2, 6:3 reprezentantów gospodarzy, Doriana Descloixa i Gleba Sakharova.

25-letni Koniusz, który w 2006 roku wspólnie z Grzegorzem Panfilem zwyciężył w grze podwójnej juniorskiej edycji wielkoszlemowego Australian Open, zdobył w Bagnoles-de-l'Orne swój 13. zawodowy tytuł deblowy. Z kolei starszy od niego o rok Kowalczyk, reprezentujący barwy Górnika Bytom, ma na swoim koncie już 23 mistrzowskie trofea, z czego 10 w imprezach rangi ATP Challenger Tour i 13 w turniejach pod egidą ITF.

Koniusz w Bagnoles-de-l'Orne zagrał również w singlu, w którym po pokonaniu dwóch kwalifikantów awansował do ćwierćfinału. W pojedynku o półfinał nasz prezentant uległ 6:1, 3:6, 3:6 rozstawionemu z numerem szóstym Francuzowi Antoine'owi Benneteau, który jest bratem znanego z występów w głównym cyklu Juliena.

W egipskim Szarm el-Szejk zagrali Dariusz i Paweł Lipkowie oraz Rafał Teurer. Ostatni z nich przeszedł eliminacje, pokonując w II rundzie starszego z braci. W głównej drabince singla Dariusz Lipka przegrał w pierwszym spotkaniu, z kolei Teurer dotarł do premierowego w karierze ćwierćfinału, w którym musiał już uznać wyższość reprezentanta Trójkolorowych, Taka Khunna Wanga. W grze podwójnej Lipkowie przegrali w I rundzie, zaś Teurer wspólnie z Hiszpanem Polem Toledo wygrał jedno spotkanie.

W Niemczech drugi tydzień z rzędu rywalizował Andriej Kapaś, który udanie przeszedł przez trzystopniowe eliminacje. W głównej drabince nasz reprezentant nie sprostał po trzysetowej walce Serbowi Dejanowi Katiciowi. Kapaś porażki doznał również w turnieju debla, do którego zgłosił się wspólnie z Peterem Torebko. W Glasgow w II rundzie eliminacji odpadł Piotr Stefaniak, któremu następnie nie powiodło się również w grze podwójnej. W amerykańskim Sunrise z kolei szybko przegrał w kwalifikacjach Mikołaj Borkowski.

Na wyjazd do Niemiec zdecydowały się również Paulina Lewandowska i Paulina Czarnik, lecz dwustopniowe eliminacje przeszła tylko druga z nich. Obchodząca 15 stycznia swoje 20. urodziny Czarnik prezentu jednak sobie nie sprawiła, gdyż już w I rundzie przegrała w trzech setach z rozstawioną z numerem siódmym Bułgarką Borisławą Botuszarową.

poniedziałek-piątek, 13-17 stycznia wyniki i program turniejów cyklu ITF:

KOBIETY

Stuttgart-Stammheim (Niemcy), 10 tys. dolarów, kort twardy w hali I runda gry pojedynczej

:

Borisława Botuszarowa (Bułgaria, 7) - Paulina Czarnik (Polska, Q) 6:2, 4:6, 6:1

MĘŻCZYŹNI

Szarm el-Szejk (Egipt), 10 tys. dolarów, kort ziemny

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Tak Khunn Wang (Francja, 2/Q) - Rafał Teurer (Polska, Q) 6:0, 6:0

II runda gry pojedynczej:

Rafał Teurer (Polska, Q) - Bastian Trinker (Austria, 7) 6:3, 5:3 i krecz

I runda gry pojedynczej:

Rafał Teurer (Polska, Q) - Ilija Vucić (Serbia) 6:4, 6:2 Ji Sung Nam (Korea Południowa) - Dariusz Lipka (Polska, WC) 6:1, 6:4

ćwierćfinał gry podwójnej:

Nikola Čačić (Serbia, 1) / Ilija Vucić (Serbia, 1) - Rafał Teurer (Polska) / Pol Toledo (Hiszpania) 7:6(7), 6:7(3), 10-7

I runda gry podwójnej:

Rafał Teurer (Polska) / Pol Toledo (Hiszpania) - Stefan Fiacan (Szwajcaria) / Theo Fournerie (Francja) 6:1, 7:6(5)

Alberto Brizzi (Włochy, 2) / Gianluca Naso (Włochy, 2) - Dariusz Lipka (Polska, Alt) / Paweł Lipka (Polska, Alt) 6:2, 6:1

Bagnoles-de-l'Orne (Francja), 10 tys. dolarów, kort ziemny w hali

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Antoine Benneteau (Francja, 6/WC) - Błażej Koniusz (Polska) 1:6, 6:3, 6:3

II runda gry pojedynczej:

Błażej Koniusz (Polska) - Xavier Puyo (Francja, Q) 6:3, 6:3

I runda gry pojedynczej:

Błażej Koniusz (Polska) - Alexandre Muller (Francja, Q) 6:2, 6:1 finał gry podwójnej

:

Błażej Koniusz (Polska, 1) / Mateusz Kowalczyk (Polska, 1) - Dorian Descloix (Francja) / Gleb Sakharov (Francja) 6:2, 6:3

półfinał gry podwójnej:

Błażej Koniusz (Polska, 1) / Mateusz Kowalczyk (Polska, 1) - Andis Juška (Łotwa, 4) / Matteo Volante (Włochy, 4) 7:5, 7:6(5)

ćwierćfinał gry podwójnej:

Błażej Koniusz (Polska, 1) / Mateusz Kowalczyk (Polska, 1) - Maxime Forcin (Francja) / Gregoire Jacq (Francja) 6:3, 6:2

I runda gry podwójnej:

Błażej Koniusz (Polska, 1) / Mateusz Kowalczyk (Polska, 1) wolny los

Stuttgart-Stammheim (Niemcy), 10 tys. dolarów, kort twardy w hali I runda gry pojedynczej

:

Dejan Katić (Serbia, Q) - Andriej Kapaś (Polska, Q) 4:6, 6:1, 6:3

I runda gry podwójnej:

Dmitrij Bretting (Szwajcaria) / Hiroyasu Ehara (Japonia) - Andriej Kapaś (Polska) / Peter Torebko (Niemcy) 7:5, 4:6, 10-4

Glasgow (Wielka Brytania), 10 tys. dolarów, kort twardy w hali

I runda gry podwójnej:

James Marsalek (Wielka Brytania) / Myles Orton (Wielka Brytania) - Piotr Stefaniak (Polska) / Jordan McCulloch (Wielka Brytania) 6:3, 7:6(3)

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Źródło artykułu: